Türk basınında 'İkinci Balkan Antantı' (1952-1955)
  1. Tez No: 190385
  2. Yazar: CÜNEYT GÖRECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
28 Şubat 1953'te imzalanan Ankara Antlaşması veya Dostluk ve İşbirliği Antlaşmasıve 9 Ağustos 1954'te Yugoslavya'nın Bled şehrinde imzalanan Bled Antlaşması veya İttifakAntlaşması ile Türkiye, Yunanistan ve Yugoslavya bir Balkan Paktı oluşturmuşlardır. İşte bupaktın Türk basınında değerlendirilmesi bu tezin konusunu teşkil etmektedir.Atatürk döneminde imzalanan Balkan Antantı bu girişime kaynaklık etmiş. Özelliklebu girişim, kanlı mücadeleler sonucu hazin geçmişi bir kenara bırakarak, büyük önderlerMustafa Kemal Atatürk ile Venizelos'un büyük katkılarıyla Türk-Yunan dostluğu tesis etmişve bu gelişmeler Balkan Antantı'nın oluşumunda temeli oluşturmuştur. Zaten Türk ve Yunanhükümetlerinin gayretleri sonucunda Balkan ulusları kendi insiyatifleri ile ilgili ilk kez önemlibir adım atmışlardır. Fakat gelişen olaylar II.Dünya Savaşı'na neden olmuş.Bundan da en çokBalkan ulusları etkilenmişlerdir. II.Dünya Savaşı sonucunda oluşan yeni dünya düzeni ikikutuplu bir dengeyi oluşturmuştur. Bunun sonucunda Balkanlar'da doğu-batı arasında ikiyeayrılmıştır. Sonuç olarak batı dünyasına yönelen Türkiye ve Yunanistan ve doğu blokundaayrılan Yugoslavya yeni bir işbirliği içine girmişlerdir. Böylece bu girişimle bölgesel bir paktkurmalarına rağmen Batı dünyasının desteğini elde etmeyi başarmışlardır. İşte kurulan buyeni işbirliğine ?İkinci Balkan Antantı? adı verilmektedir.Bu pakt, Sovyet blokuna karşı kendini koruma amacına hizmet etmiştir. SSCB'ndengelen yoğun baskıları önleyici bir özellik göstermiştir. Aynı zamanda, özellikle ABDyardımlarına ihtiyacı olan üç Balkan için de desteklerin devam etmesini sağlamıştır. Diğertaraftan bakıldığında, ABD ve Batı bloku açısından da bu üç Balkan devletinin Batı'yakayması NATO savunmasını güçlendirmiş. Hemen SSCB'ni sınırlarına yakın bir bölgedentehdit edilmesini sağlamıştır.SSCB'nin Stalin'den sonra Yugoslav politikasını değiştirmesiyle Yugoslavya'nınüstündeki baskı kalkmıştır. Bu da Yugoslavya'nın Balkan Paktı'na bakışını değiştirmiş ve?bağlantısız? bir siyaset izlemesine neden olmuştur. Kıbrıs'ı topraklarına katma yaniYunanistan'ın ?Megali İdea? rüyası, Türkiye ile Yunanistan'ı karşı karşıya getirmiş. Buçatışma ve Sovyet tehdidinin azalması Balkan Paktı'nı işlemez hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankara Treaty which was signed on 28th February of 1953 and Bled Treaty on 3rdAugust 1954, Turkey, Greece and Yugoslavia formed a Balkan Pact. The subject of thisthesis is the media?s evaluation of this pact.This enterprise was originated by the The Balkan Entente which was signed duringthe era of Atatürk. The friendship between the Turkish people and the Greek peopleestablished by the contrubution of the the great leaders Atatürk and Venizelos was asignificant foundation to this Entente. As a result of the efforts exerted by the Turkish and theGreek governments the Balkan nations taken the first steps by their selves for the first time.However the incidents taken progress in that era caused the World War II that influencedBalkan nations much. The new order formed after the World War II includes two polar worldequilibrium. As a result the Balkans divided into two between east and west. As a resultcountries that turned towards to west, Turkey and Greece, and Yugoslavia that is inside theeast block made a new cooperation. Thus they were supported by the west world although thepact they put together was a regional pact. For this reason, because of the similarities thatexisted in the first Balkan Entente , this new cooperation called the second Balkan Entente.This pact protected itself against the Soviet Union. It also blocks the pressure from theSoviet Union. At the same time it provided continuation of the support to three Balkancountries that needed American aid. On the other hand, the three countries movement towardsto west reinforced the defense of NATO. It also threatened the Soviet Union from nearboundary.The pressure on Yugoslavia ended after Stalin since the Soviet Union?s politicstowards Yugoslavia has changed. As a result the Yugoslavia?s view toward Balkan pactchanged and its politics became disconnected. The idea of annexation of Cyprus to Greece ,known as ?Megali Idea? , made Turkey and Greece come face to face. This conflict and thereduced Soviet menace made Balkan pact useless.