14-16 yaş grubu erkek çocuklarında devamlı yüklenme ve yaygın interval yüklenme yöntemleriyle yapılan çalışmaların aerobik kapasitelerine etkilerinin incelenmesi
A Research to determine the effects of continuous runing and extensive interval runing training methods on the aerobic capacity of 14-16 years old boys
- Tez No: 19052
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT MURATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Araştırmamızın kısaca amacı 14-16 yas grubu erkek öğrencilerden oluşan ortak özelliklere sahip iki ayrı denek grubunun uygulanan devamlı yüklenme ve yaygın interval yüklenme antrenman yöntemlerine belirli periodlarda verdikleri reaksiyonun ölçülmesi ve yorumlanmasıdır. İki denek grubunun başlangıç tahmini Max. V02 düzeyleri ile 4, 8, ve 12. hafta sonundaki Max. V02 düzeyleri Endurance Shuttle Run testi ile tespit edilmiş ve aralarındaki ilişkiler“t”testi ve anova ile analiz edilmiştir, ayrıca çoklu regresyon yöntemi kullanılmıştır. İstatistik analizlerde micro-statistics paket programı kullanılmıştır. Araştırmamızın sonunda, % 95 olasılıkla her iki grubun başlangıç Max. V02 ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. % 95 olasılıkla yaygın interval yöntemiyle antrene edilen deneklerin Max. V02 ortalamaları 4. hafta sonunda, devamlı yüklenme yöntemi ile antrene edilen öğrencilerden anlamlı seki İde yüksek çıkmıştır. % 95 olasılıkla her iki grubun 8. hafta Max. V02 ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. % 95 olasılıktla 12. hafta Max V02 ortalamalarında devamlı yüklenme yöntemi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Puberte dönemi sonu denekler için yasın Max. V02 ortalamaları üzerinde etkin olmadığı görülmüştür. Deneklerin Max. V02 ortalamalarının üzerinde kalıtımsal faktörlerin etkili olabileceği çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY A RESEARCH TO DETERMINE THE EFFECTS OF CONTINUOUS RUN INS AND EXTENSIVE INTERVAL RUNING TRAINING METHODS ON THE AEROBIC CAPACITY OF 14-16 YEARS OLD BOYS. Shortly, the goal of our research is to measure and interpret the periodic reactions o-f two“post puberte”(Age 14-16) trainee groups against the intensive-interval and Continious Running training methods. The beginning 4., 8., 12. week Max. V02 levels o-f two experimental groups was measured via EANdurance Shuttle Run test and the intei - intra relations were Anal i zed by“t”test and ANOVA. It was also used mult i -correlation 'and multi- regression method. The micro-statistics so-ftwere was used in Analysis. With 95 % confidence there is no significant differences between beginning Max. V02 levels. With 95 % confidence, the 4. week Max. V02 mean of the extensive-interval method is significantly greater than the Continious Running method. With 95 % confidence, there is no significant difference between the 8. week Max. V02 levels. With 95 % confidence the 12. week Max.V02 mean of the Continious Running method is significantly greater that the extensive interval method. Age is not an effective factor on Max. V02 meansfor- post puberte period. The genetic factors may be effective on the Max. V02 means.