ICSID tahkiminde esasa uygulanacak hukuk
Applicable Law in ICSID arbitration
- Tez No: 191228
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yabancı yatırımlardan kaynaklanan uyuşmazlıklara adil ve eşit şartlardaçözümler bulunmasını amaçlayan ve Dünya Bankası nezdinde 1966'da yürürlüğegiren Devletler ile Diğer Devlet Vatandaşları Arasındaki Yatırım UyuşmazlıklarınınÇözümüne Dair Sözleşme'nin (ICSID Sözleşmesi) tahkim kurallarından biri olanesasa uygulanacak hukukun tespit edilmesine dair 42.madde, gerek hukuki yapısı,gerekse de taraflara sağladığı geniş irade serbestisi sayesinde, oldukça büyük bir önemkazanmıştır.Çalışmamızın amacı, ICSID Sözleşmesi kapsamında esasa uygulanacakhukukun tespitini düzenleyen 42. maddenin irdelenmesi suretiyle, hukuki yapısınıortaya koymak bununla birlikte söz konusu madde ile ilgili görüş ve tartışmalarakatkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamızda ICSID tahkiminin genelyapısı incelenmiş, sonra da esasa uygulanacak hukuk konusuna geçilmiştir. Esasauygulanacak hukuk konusu, tarafların uygulanacak hukuku belirlemek amacıyla, birhukuk seçimi yapmış olması veya böyle bir seçimin hiç yapılmamış olmasıdurumlarının iki ayrı bölüm içerisinde ele alınmasıyla incelenmiştir. Tahkimuygulamalarında sık rastlanan ve hakeme uyuşmazlığı hakkaniyet ve nısfete (ex aequoet bono) göre çözme yetkisi veren Sözleşmenin 42.maddesinin 3. fıkrası da hukukseçiminin olmadığı hallerde uygulanacak hukuk başlığı altındaki bölümde incelenmişve çalışmamız uluslararası hukukun ICSID kapsamındaki ifadesi ve uygulanması veesasa uygulanacak hukuk konusuna getirilen sınırlamalar bölümünden sonra varılansonuçların yer aldığı sonuç bölümüyle son bulmuştur.Varılan bu sonuçlardan kuşkusuz ki en önemlisi, esasa uygulanacak hukukkonusundaki ICSID tahkim kurallarının taraf iradesine büyük bir önem vermiş olmasıve aynı zamanda da uluslararası hukukun ICSID m.42 çerçevesinde geniş biruygulama alanı bulmuş olmasıdır. Bu sayededir ki ICSID tahkim kurallarının 42.maddesi, ICSID Sözleşmesinin, hukuki güvenliği ve uluslararası standartlarçerçevesinde taraf eşitliğini sağlama amacına oldukça büyük bir katkıdabulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to critically evaluate the legal structure ofarticle 42 of ICSID arbitration rules through a comprehensive study. The dissertationis divided into four chapters. The first chapter overviews general information aboutICSID arbitration and then it is followed by two chapters, which examine thecomplexities of applicable law as regulated under article 42. The expression of?international law? stated in article 42 and the issue of the restrictions on theapplicable law are considered in the final chapter within the scope of ICSIDarbitration.ICSID arbitration liberally allows parties to freely choose applicable law totheir dispute. However, legal security and foreseeability granted by ICSID rules,continues to be effective even when there is an absence of a choice of law. When thereis an absence of choice of law by the parties, it is clearly stated in article 42 that the lawof the host state will be applicable with the applicable rules of International law.Furthermore, article 42 also allows parties to authorize a tribunal to adjudicatedisputes by way of ex aequo et bono. Application of International law has a critical rolein ICSID arbitration.However the issue of when it should apply is one of the major discussions inacademic literature. In view of divergent arguments over this issue, this dissertationseeks to argue that international law should be applicable only under the followingconditions: when the parties have freely chosen international law, when there is nochoice of law and the host state law is inadequate, when there is a gap in the chosenlaw and the given issue cannot be filled through the gap filling mechanisms of thischosen system of laws.