XVIII. yüzyılda Manisa'da gündelik hayata ilişkin bir değerlendirme
An assessment of the daily Life in Manisa of XVIII. century
  1. Tez No: 191261
  2. Yazar: SELDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezimizin amacı, XVIII. yüzyılda Manisa'da gündelik hayatı içindeki insanınhikâyesine yönelerek yeni bir tavır ile yeni bilgilere ulaşmak ve tarihin konusunu güncelegetirebilmekti. ?XVIII. Yüzyılda Manisa'da Gündelik Hayata lişkin Bir Değerlendirme?başlıklı bu tezin ana kaynağı bir şer`iyye sicili oluşturmaktadır.Bilindiği gibi şer`iyye sicilleri Osmanlı yönetim örgütü içinde kadı'nın mahkemedetuttuğu kayıtları içermektedir. Siciller bize hem devlet örgütünün işleyişi hem de sosyal hayathakkında önemli bilgiler vermektedir. ?Muhteva analizi? yöntemiyle bilgisayara word veexcell ortamında yüklenen bilgiler içerisinde aranılan kelime, tarih, kavram veya herhangi biribarenin bilgisayara saydırılmasıyla anlamlı tablolara dönüştürülmüştür. Bu sayede defteriçindeki kayıtların ilgili oldukları konularına göre ayrılması ve çeşitli açılardan tasnif edilereksorgulanması mümkün hale gelmiştir.Gündelik hayatın kullanım alanı açısından, kamusal alan içine giren ?şehir, mahalle,çarşı?, ile özel alan içine giren ?ev? üzerinde durulan ilk konudur. Gündelik hayat içindeki buunsurların fiziki yapıları ve kullanım açıları çeşitli yönlerden incelenmiştir. Sonuç olarakgörüldü ki Manisa şehri bir Osmanlı şehri özelliğini taşımaktadır. kinci olarak yönetimörgütlenmesi içinde Manisa'nın bir sancak merkezi, bir kaza merkezi olarak işleyişi vegörevlileri tespit edilmiştir. Manisa'nın XVIII. yüzyılda sancağın yönetiminde ve yöneticikimliğinde yaşanan değişimler gözlenebilmiştir. Diğer yandan Manisa mahkemesinin çalışmadüzeni ekseninde, günlük iş hacmi, gündelik hayatın hızı, insan ilişkileri deftere yansımışbelgelerin önce sayısal daha sonra içerik analizleri ile anlaşılır hale getirilmiştir. Son olarak dagündelik hayat içinde ailenin yapısı ve ekonomik durumu, gündelik hayatta kullanılan eşyalarve şehirdeki ekonomik faaliyetler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of our thesis is to reach new information and to bring the subject ofhistory up to date in a new manner by turning towards the story of the man in daily life inManisa of XVIII. century. The main source of this thesis titled as ?An Assessment of theDaily Life in Manisa of XVIII. Century? is the canonical register.As it is known, the canonical register contains the recording kept by the Muslim judge(kadi) at law courts as part of the Ottoman administrative organization. The registers give usimportant information on both functioning of the state organization and the social life. Theinformation fed into the computer in word and excel media through the ?Content Analysis?were converted to meaningful tables by having the computer count any words, dates, conceptsor expressions included in that information. Thanks to the above, it became possible to sortthe records included in the register according to the relating subjects and classify them indifferent ways, cross-examining them.In terms of use area of the daily life, ?the city, quarter, market place? included in thepublic area and ?house? included in the private area are the first subjects dwelled upon. Thephysical structure and using viewpoints of those components of the daily life were examinedin various aspects. At the end, it was concluded that the city of Manisa bears characteristics ofan Ottoman city. Secondly, its function as the centre of a sanjak and as a centre of a districtand its officials were determined. The changes experienced in administration of the sanjakand in identity of the administrators in XVIII. century were observed. On the other hand, onthe axis of working order of the court of Manisa, documents of the daily volume of work,speed of the daily life, human relations which were reflected onto the register were madecomprehensible through first digital analyses then content analyses. Finally, structure of thefamily within the daily life and its economical condition, objects used in the daily life andeconomic activities in the city were determined.