Türk ve Alman Hukuku'nda mesafeli sözleşmeler (Avrupa Topluluğu mesafeli sözleşmeler direktifi ile karşılaştırmalı olarak)
Distance contracts in Turkish Law and in German Law (in comparison to the distance contracts directive of the European Community)
  1. Tez No: 191514
  2. Yazar: ALEV ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE SİRMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Erten, Alev, Türk ve Alman Hukukunda Mesafeli Sözleşmeler (AvrupaTopluluğu Mesafeli Sözleşmeler Direktifi ile Karşılaştırmalı Olarak), DoktoraTezi, Danışman: Prof. Dr. Lâle Sirmen, 354 s.ÖZETTürkiye'nin AT ile olan ilişkisi 1963 yılında imzalanan“OrtaklıkAntlaşması”na dayanmaktadır. Topluluk ile yıllardır süregelen ilişkisi sonucuTürkiye, kendi milli hukukunu, AT müktesabatı ile uyumlaştırma yükümlülüğüaltına girmiştir. şte, tezde, bu nedenle karşılaştırmalı bir çalışma yöntemibenimsenerek, Türk Hukukunda ilk defa 06.03.2003 tarihinde TKHK'dadeğişiklik yapılmasıyla düzenleme alanı bulan“mesafeli sözleşmeler”, toplamüç bölümde incelenmiştir.Türk Hukukunda mesafeli sözleşmeler, özellikle 97/7/AT sayılı MesafeliSözleşmeler Hakkındaki AT Direktifi'yle uyumlaştırma çabası altındadüzenlendiğinden, ilk bölümün konusunu, AT Hukukunda mesafelisözleşmelerde Tüketicinin korunması oluşturmaktadır. Bu bölümde, ATHukukunda mesafeli sözleşmelerin düzenlenmesinde temel kaynak kabul edilen97/7/AT sayılı Direktif hükümlerinin detaylıca açıklanması yoluna gidilmiştir.Ancak, sadece söz konusu Direktif hükümlerinin ele alınmasıyla yetinilmesi,Türk Hukukunun bu konuda AT Hukuku ile olan uyumunundeğerlendirilmesinde yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, ikinci bölümde, sözkonusu AT Direktifi yönünde getirilen Alman Hukukunun ilgili hükümlerininincelenmesi uygun görülmüştür. Son olarak üçüncü bölümde ise, hem ATHukuku hem de Alman Hukukunun söz konusu Direktif hükümleriniyorumlama tarzı dikkate alınarak, Türk Hukukunda mesafeli sözleşmelerdetüketicinin korunması konu edilmiştir. Bu bölümde, özellikle ilgili TKHK m.9/A hükmü ile Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları HakkındakiYönetmelik düzenlemesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Söz konusu incelemesırasında ayrıca, daha önceki bölümlerde yapılan açıklamaların ışığı altında,Türk kanun koyucusunun ilgili düzenlemelerinin AT Hukuku ile uyumunadeğinilmiştir. Bu bağlamda varılan sonuç; Türk kanun koyucusunun ne yazıkki nadiren bazı konularda Direktif ile uyumu sağlayabildiği, diğer konulardaise, ya başarısız olduğu ya da gereksiz yere çok karmaşık düzenlemeleregiderek, sadece ilgili hükümlerin amaçları doğrultusunda yorumlanmasışartıyla, Direktif'le uyumlu olabildikleridir.
Özet (Çeviri)
Erten, Alev, Distance Contracts in Turkish Law and in German Law (inComparison to the Distance Contracts Directive of the European Community),Ph.D Thesis, Advisor, Prof. Dr. Lâle Sirmen, 354 p.ABSTRACTRelations between European Community (EC) and Turkey started withthe“Association Agreement”, signed in 1963. Following, the relations have beenimproved by enacting, respectively, the“Customs Union Agreement”, the“Accession Partnership”and the“National Program for the Adoption ofAcquis”. Therefore, Turkey is supposed to implement or to interpret its law inaccordance with the EC Law.In this thesis, the Law of distance contracts in relation to the 97/7/ECDistance Contracts Directive, which was implemented into Turkish Law on 6April 2003, is examined. With this regard, it is useful to compare, especially, theEC Law and the Turkish Law of distance contracts. Nevertheless, in order toget a complete picture of the EC Law of distance contracts and itsimplementation into European Union (EU) member states? Law, one mustdiscuss and refer to the relevant law of at least one EU member state. Therefore,Germany?s legal system of distance contracts has been chosen.The thesis consists of the following three main sections: Firstly,“Consumer Protection in Distance Contracts under EC Law”, secondly,“Consumer Protection in Distance Contracts under German Law”and, finally,“Consumer Protection in Distance Contracts under Turkish Law”. In sectionthree, both, explanations of the relevant Turkish Law, and, a comparisonamong the respective legal systems are made. In conclusion, the rules of TurkishLaw, which establish consumer protection in distance contracts, must bedistinguished into three groups: (i) most of these rules must not be interpretedliterally, but according to the reasoning of the Turkish Government. The literalinterpretation of these rules, based solely on their wording, does, unfortunately,not lead to the conclusion that Turkey has sufficiently implemented its law inaccordance with the EC rules of distance contracts; (ii) other rules can neitherbe interpreted, nor in any other way be regarded as being in line with therespective sections of EC Law; (iii) only the smallest part of EC rules of distancecontracts have been implemented successfully into Turkish Law.