Roma İmparatorluğu döneminde frigya epiktetos merkezlerinde (dorylaeum, nacolea, midaeum, cotiaeum, aezani) sosyopolitik, sosyoekonomik ve sosyokültürel yapı
Sociopolitic, socioeconomic and sociocultural structure of centers (dorylaeum, nacolea, midaeum, cotiaeum, aezani) in phrygia epiktetos in the period of Roman Empire
  1. Tez No: 191915
  2. Yazar: ERKAN İZNİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜROMA MPARATORLUĞU DÖNEM NDEFR GYA EPIKTETOS MERKEZLER NDE(DORYLAEUM, NACOLEA, MIDAEUM, COTIAEUM, AEZANI)SOSYOPOL T K, SOSYOEKONOM K VE SOSYOKÜLTÜREL YAPIErkan ZN KTarih / Eskiçağ Tarihi Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2006Danışman: Prof. Dr. Ömer ÇAPAR?Frigya Epiktetos?, Hellenistik Dönem'de Pergamon Krallığı ile BithyniaKrallığı arasındaki mücadeleler sırasında ortaya çıkmış bir bölge olup, merkezleriolarak düşünülen (-kabul edilen) yerleşimler; Dorylaeum, Nacolea, Midaeum, Cotiaeumve Aezani'dir. Bölgeden ilk kez söz eden coğrafyacı Strabon'un yazmış olduğu bubilgiler, Epiktetos ve merkezleri ile ilgilenen herkes tarafından hemen hemen aynışekilde kullanılmış ve kullanılmaktadır. Üstelik, söz konusu ifadelerde ya daaçıklamalarda, bölge merkezleri ve bölgede yaşayan topluluklar hakkında genel ifadelerbelirtilip, hep aynı açıklamalar getirilmektedir.Yukarıdaki ?genel tekrarlama? eğilimi, aslında antik dönemde Anadolu'nun içmerkezlerinde yaşanmış olan tarihsel olayların bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.Bunun temel nedeni, arkeolojik kazıların oldukça yetersiz olduğu ülkemizde, eskiçağtoplumlarının yapısı hakkında en geniş bilgiyi sağlayan epigrafik kaynakların, yakısmen kullanılması ya da göz ardı edilmesidir.Bu bağlamda bu tezin amacı; bölgede ele geçirilmiş olan ve tamamına yakını II.- III. yüzyıllara tarihli epigrafik buluntu ışığında Frigya Epiktetos Bölgesi'nin;toplumsal, ekonomik ve politik yapısını ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSOCIOPOLITIC, SOCIOECONOMIC AND SOCIOCULTURAL STRUCTUREOF CENTERS (DORYLAEUM, NACOLEA, MIDAEUM, COTIAEUM,AEZANI)IN PHRYGIA EPIKTETOS IN THE PERIOD OF ROMAN EMPIREErkan ZN KHistory / Ancient HistoryAnadolu University, Institute of Social Sciences, October 2006Advisor: Prof. Dr. Ömer ÇAPARStrabon, geographer of ancient history, says that the region of Phrygia Epictetosappeared politically during the time of wars between the Pergamon Kingdom andBithynian Kingdom in Hellenistic Era and that region includes the centers ofDorylaeum, Nacolea, Midaeum, Cotiaeum and Aezani. Every researcher used thatsentence almost as a standard explanation and gives no information about thecommunities living in the area in ancient history.Phrygia Epictetos has not been studied in detail hitherto. Because, the studiesused partly or disregard the epigraphic sources found from that region. However it isknown that these sources provide useful evidences for the history of that area. Thisthesis aims at the defining the political, social and economical history of the Epictetosby studying the epigraphic sources, dated to the II. and the III. centuries.