Türk dış politikasında Deniz Kuvvetleri'nin rolü 1039-1960
Role of navy on Turkish foreign policy 1939-1960
  1. Tez No: 192011
  2. Yazar: HASAN KULAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Marine, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALITÜRK DIŞ POLİTİKASINDADENİZ KUVVETLERİNİN ROLÜ1939-1960ÖZETBir devletin savunması silahlı gücünün korunma maksadıylakonuşlandırdığı hatlardan başlar. Hareketlilik özelliği ile denizkuvvetleri, savunma hattını ülkenin anakarasından daha ilerideoluşturmaktadır.600 yıl boyunca süper güç olarak ayakta kalan OsmanlıDevleti'nin yıkılış süreci de uzun olmuş ve bu süreçte bölgeselgüç rolünde devam etmiştir. Osmanlı Devleti'nden bölgesel güçmirasını devralan Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlıkmücadelesini tamamlar tamamlamaz rolünün gereği olanrefleksleri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün üstün öngörüsü ilegöstermiştir. Yok olmak üzere olan bir donanmadan, Akdeniz'dehatırı sayılır bir donanma oluşturan ATATÜRK, bu donanmayıdiplomatik güç unsuru olarak kullanmıştır. Gazi'nin vefatı iledonanmanın kullanım konseptinde anlayış değişikliğine gidildiğigörülmektedir.Bu çalışmamızda, Gazi'den sonraki dönemde denizkuvvetlerinin kullanımının nasıl olduğu konusuna açıklıkgetirmek hedeflenmiştir. Bu maksatla da, çalışmamızdadenizcilik gücü ile diplomasi alanında kullanımını öncelikledetaylı olarak ele alınmıştır. II. Bölümde ise günümüzeyansıması konunun deniz gücü değişimi kapsamında daha iyiirdelenmesi amacıyla Türk deniz gücünün tarihsel değişimianlatılmıştır.Konu kapsamı olan, 1939-1960 yılları arasındaki Türk dışpolitikası, bilinen ve açık yönleri ile verilerek, DenizKuvvetlerinin gelişimine paralel dış politika aracı olarakkullanılması irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma ilerledikçe, TürkDeniz Kuvvetleri'nin, Türk Dış Politikasına etkisinin ötesinde dışpolitik gelişmelerin, Deniz Kuvvetlerine etkilerinin daha fazlaolduğu anlaşılmıştır.Tezi Hazırlayan : Hasan KULAÇTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarihi ve Nu : 21 Haziran 2006 ve .............Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Hasret ÇOMAKYrd. Doç.Dr. Bekir GÜNAYYrd.Doç.Dr. Kenan DAĞCI
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALIROLE OF NAVY ON TURKISH FOREIGN POLICY1939-1960ABSTRACTDefense of a motherland starts from the lines where thearmed forces are deployed in order to be protected. Because ofthe mobility feature, Naval Forces form the defense line fartherthan the country?s continent.The demolishing period of The Ottoman Empire, which wasthe superb power for 600 years, was also a long period and inthis period The Empire carried on the role of regional power.Turkish Republic that received the regional power inheritancefrom Ottoman Empire showed the reflexes in accordance withthe role of regional power immediately after the independentwar with the great foresight of Mustafa Kemal ATATURK.ATATURK who constitutes a considerable Navy inMediterranean from almost a vanishing navy, used this navy asa diplomatic power. It is seen that after the death of Gazi usingconcept of Navy was changed.In this study, it is aimed to throw light on how Navy wasused after Gazi?s death. With this purpose, in our study, first ofall maritime power and its usage in diplomacy are detailed. Inthe second chapter reflection of it to today and in order tostudy the subject in the scope of changing maritime powercarefully Turkish Maritime Power?s historical change isexplained.Usage of Turkish Foreign Politics, in the scope of thesubject, between the years 1939-1960 given with known andclear sides, as a foreign politics tool, which is parallel to NavalForces development, is tried to study carefully.Tezi Hazırlayan : Hasan KULAÇTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Bekir GÜNAYTez Kabul Tarihi ve Nu : 21 Haziran 2006 ve .............Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Hasret ÇOMAKYrd. Doç.Dr. Bekir GÜNAYYrd.Doç.Dr. Kenan DAĞCI