Deneysel diyabetli sıçanlarda yara iyileşmesinin histolojik ve ince yapı olarak incelenmesi
Histological and ultrastructural study on wound healing in experimental diabetic rats
- Tez No: 192936
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETKotil T. Deneysel Diyabetli Sıçanlarda Yara yileşmesinin Histolojik ve nce Yapı Olarakncelenmesi. stanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Histoloji ve Embriyoloji ABD.Yüksek Lisans Tezi. stanbul. 2006.Diyabet (Şeker hastalığı), bağ dokusu metabolizmasını olumsuz yönde etkileyen birhastalıktır.Bu yüzden yara iyileşmesinde etkili olan düzenekleri bozduğu bilinmektedir. Buolumsuzluğu yaratan nedenler yeterince açık değildir. Diyabetin yara iyileşmesindekiolumsuz etkisini irdelemek amacıyla kontrol sıçanlarla Streptozotocin (STZ) uygulamasıyoluyla deneysel diyabet modeli oluşturulan sıçanlardaki yara iyileşme sürecini histolojik veince yapı olarak incelemeyi amaçladık. Çalışmada 40 adet Spraque Dawley türü genç erişkinerkek sıçan kullanıldı. Her grupta 20 adet olacak şekilde 2 grup ve 3., 7., 10. ve 21. gün olmaküzere 4 alt grup oluşturuldu. 1. grup kontrol grubunu oluştururken, 2. grupta damar içi STZenjeksiyonu ile deneysel diyabet meydana getirildi. Tüm sıçanların sırt derilerinde bistüri ilekesi yarası oluşturuldu ve kapatıldı. Operasyondan sonraki 3. 7. 10. ve 21. günlerde aşırı etersolunumu ile sıçanlar öldürüldü ve yara bölgelerindeki deri örnekleri (epiderma ve dermatabakaları) ışık ve elektron mikroskop incelemesi için hazırlandı. Yapılan histolojikdeğerlendirmede deneysel diyabetli gruba ait olan yara iyileşme alanında kontrol grubunagöre yangı evresinde görev yapan mononuklear hücrelerin daha uzun süre kaldığı ve kollagenoluşumunun geciktiği görüldü. Deneysel diyabetli grupta, kollagen yıkımında görev yapanmatriks metalloproteinaz-13 (MMP-13) kuvvetli immün işaretlenme gösterdi. Elektronmikroskop değerlendirmelerinde deneysel diyabetli gruba ait olan hücrelerin sitoplazmasındamiyelin benzeri birikimler vardı. Epidermada, hücreler arasındaki ve hücre matriks arasıbağlantı komplekslerinin kontrol grubuna göre seyrek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKotil T. Histological And Ultrastructural Study On Wound Healing n Experimental DiabeticRats. stanbul University, Institute of Health Science, Histology and Embryology Department.Master (Msc). stanbul. 2006.Diabetes mellitus is a disorder that has negative effects on connective tissue metabolism,therefore it also impairs wound healing process. However the mechanism of its effects are notclear. The aim of this study was to investigate the histological and ultrastructural changes inthe wounds of STZ induced diabetic rats. For this purpose used 40 Spraque Dawley rats weredivided into 2 groups consisting of 20 control and 20 diabetic rats. These groups were furtherdivided into 4 subgroups for sacrification on days 3, 7, 10, 21 of wound healing. Diabetes wasinduced by an intravenous injection of (Streptozotocin) STZ. A single dorsal skin incisionwas made by scalpel and wounds were then closed. After sacrification the wound areas wereprocessed for light and electron microscopy. We observed that mononuclear cells for longerperiods in the wound area of experimental diabetic group and collagen accumulation wasdelayed when compared to control. Experimental diabetic group showed strong MMP-13immunoreactivity. Ultrastructural findings showed that fibroblasts from diabetic rats hadlameller bodies in their cytoplasm. In the epithelium, junctional complexes between cell-celland cell-matrix were sparse when compared to control.