Preeklampsi etyopatogenezinde doğal antikoagülan sistem ve aktive protein c rezistansının rolü
The role of activated protein c resistance and natural anticoagulant system in the etyopathogenesis of preeclampsia.
  1. Tez No: 193136
  2. Yazar: CENGİZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT DİLEK, PROF. DR. ORHAN AYYILDIZ, PROF. DR. İSMET AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Uzm. Dr. Cengiz Demir4. ÖZET:Preeklampsi etyopatogenezinde doğal antikoagülan sistem ve aktive protein Crezistansının rolüBu çalışmada preeklamptik hastalarda ve kontrol grubu olarak da sağlıklı gebe ve gebeolmayan kadınlarda, protein C (PC), serbest protein S (sPS), antitrombin III (AT III) veaktive protein C rezistansı (APC-R) çalışıldı.Çalışmaya; 70 preeklamptik hasta (25 hafif, 45 ağır) ve kontrol grubu olarak da 70sağlıklı gebe ve 70 gebe olmayan kadın alındı.AT III değerleri preeklamptik, sağlıklı gebe ve gebe olmayan kadın gruplarındasırasıyla 77.38±18.78, 89.12±24.13 ve 93.85±12.15 idi.
Özet (Çeviri)
Uzm. Dr. Cengiz Demir5. SUMMARY:The role of activated protein C resistance and natural anticoagulant system in theetyopathogenesis of preeclampsia.In this study protein C (PC), free protein S (fPS), antithrombin III (AT III) andactivated protein C resistance (APC-R) were investigated in preeclamptic patients and inhealthy pregnant and non-pregnant women as control groups.70 preeclamptic patients (25 mild, 45 severe) and 70 pregnant and 70 non-pregnanthealthy women as controls were included to the study.The AT III values in preeclamptic, healthy pregnant and non-pregnant women werefound 77.38±18.78, 89.12±24.13 and 93.85±12.15, respectively.