Çocukluk çağında toplum kökenli pnömoni tanısı ile hastaneye yatırılan hastalarda serum prokalsitonin düzeylerinin klinik ve radyolojik korelasyonu
Clinical and radiological correlations of serum procalcitonin levels in patients who are hospitalized with community acquired pneumonia in childhood
  1. Tez No: 193906
  2. Yazar: MAHMUT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETÇocukluk Ça ında Toplum Kökenli Pnömoni Tanısı le HastaneyeYatırılan Hastalarda Serum Prokalsitonin Düzeylerinin Klinik ve RadyolojikKorelasyonuBu çalı mada 1 Aralık 2005- 30 Kasım 2006 tarihleri arasında ÇukurovaÜniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sa lı ı ve Hastalıkları AnabilimDalı Çocuk Poliklinikleri ve Çocuk Acil Servisine ba vuran 0-16 ya ları arasında,ba vurudan 48 saat öncesine kadar antibiyotik kullanmayan, klinik olarak toplumkökenli pnömoni tanısı alan toplam 82 hasta ara tırıldı.Çalı maya alınan hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi.Ba vuru anında tüm hastalardan tam kan sayımı, eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), kan kültürü, Chlamydia pneumoniae veMycopasma .pneumoniae (Ig M ve G) serolojisi için kan örnekleri; viral etiyolojiyisaptamak amacıyla nazofaringeal ve nazal mukozalarından sürüntü örnekleri alındı.Çalı maya alınan tüm hastalara hastaneye ba vuru anında PA akci er grafisi çekildi.Hastalarımızın % 40'ında (33/82) pnömoni etkeni saptanırken, % 60'ında(49/82) herhangi bir pnömoni etkeni saptanamadı. Hastaların % 26,6'sında, ara tırılan 6viral etkenden birine kar ı antikor pozitifli i, % 2.4'ünde M. pneumoniae'ya kar ı IgMpozitifli i ve % 7.3'ünde C. pneumoniae'ya kar ı IgM pozitifli i saptandı. Ayrıca %4.9 hastada karma viral- atipik bakteriyel ajan birlikteli i saptandı. Viral Ab(+) olan 21hastanın 8'inde (% 9.8) Respiratory syncytial virüs (RSV), 8'inde (% 9.8) Influenza Avirüs, 4'ünde (% 4.9) Adenovirüs, 2'sinde (% 2.4) Parainfluenza 2, 2'sinde (% 2.4)Parainfluenza 3, 1'inde (% 1.2) Parainfluenza 1 saptandı. RSV ve Influenza A virüs %9.8 oranları ile en sık saptanan viruslardı.Klinik olarak pnömoni tanısı alan 82 hastanın 35'inde (% 42.7) radyolojik olarakpnömoni bulgusu saptanamazken, 47 hastada (% 57.3) radyolojik olarak pnömonivarlı ı saptandı. Radyolojik olarak pnömoni saptanan 47 hastanın 19'unda (% 40)alveolar pnömoni, 28'inde (% 60) intertisiyel pnömoni bulguları saptandı.Pnömoni tanısı alan 82 hastanın ortalama serum PCT de eri 0.51 ng/ml iken;viral pnömoni tanısı alan 82 hastanın ortalama serum PCT de eri ise 0.24 ng/ml idi.Hastalarımızın serum PCT de erleri radyolojik olarak pnömoni saptanan hastagrubunda (median: 0.12 ng/ml) (0.01-17.80 ng/ml) radyolojik olarak pnömonisaptanmayan gruba (median: 0.06 ng/ml) (0.01-1.15 ng/ml) göre istatistiksel açıdananlamlı olarak yüksekti (p=0.035). Serum PCT'si >0.5ng/ml olan 19 hastanın 9'unda(% 47.4) radyolojik olarak alveolar konsolidasyon saptanırken; serum PCT'si 0.5 ng/ml olan grupta alveolar konsolidasyon varlı ı, PCT0.5 ng/ml olan hasta grubunda, solunum sıkıntısı,morarama, beslenememe, burun kanadı solunumu varlı ı gibi a ır veya çok a ırpnömoni belirti ve bulguları, serum PCT de eri 0.5 ng/ml olan grupta serum CRP median de eri37.0 (3.0-157.0) mg/L iken, serum PCT'si 0.5 ng/ml olan hastalardaserum CRP de erleri, serum PCT'si 0.05).Sonuç olarak, çalı mamızdaki bulgulara göre hastaneye yatırılan, toplum kökenlipnömoni tanısına sahip çocuk hastalarda çok az bir serumla (20 µl), kısa sürede (
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCLINICAL AND RADIOLOGICAL CORRELATIONS OF SERUMPROCALCITONIN LEVELS IN PATIENTS WHO ARE HOSPITALIZEDWITH COMMUNITY ACQUIRED PNEUMONIA IN CHILDHOODWe investigated eighty two 0-16 years of age patients those applied to pediatrypolyclinics and pediatric emergency services of Çukurova University Faculty ofMedicine, Balcalı Hospital, and having no antibiotic use 48 hours before hospitaladmission and having the clinical diagnosis of community acquired pneumonia.Demographic and clinic characteritics of the patients were recorded.Blood samples for complete blood count, erytrocyte sedimentation rate, C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), blood culture and Chlamydia Pneumoniaand Mycoplasma pneumonia (Ig M and Ig G) serologies and nasal and nasopharangealswab samples for the detection of the viral etiologies were taken at the time of hospitaladmission. Initial posteroanterior chest X-rays of all patients were checked.The agent of pneumonia were detected in 40 % (33/82) but not in 60 % (49/82)of our patients. In our patients the ratio of antibody positivity against one of the sixinvestigated viral agents, Ig M positivity against M. Pneumonia and Ig M positivityagainst C. Pneumonia were detected to be 26.6% , 2.4% and 7.3% respectively. Alsomixed viral-atypical bacterial agent presence were detected in 4.9% of our patients. Outof 21 viral antibody positive patients, 8 (9.8% ), 8 (9.8% ), 4 (4.9%), 2 (2.4%), 2 (2.4%)and 1 (1.2%) patients were detected to have Respiratory syncytial virus (RSV), InfluenzaA virus, Adenovirüs, Parainfluenza 2, Parainfluenza 3 and Parainfluenza 1respectively. RSV ve Influenza A were most commonly detected (9.8% ) viruses.Out of 82 pneumonia patients those having their diagnosis clinically, 35 (42.7%)had no radiological sign of pneumonia but 47 (57.3%) had. Out of 47 pneumoniapatients those having radiological signs, 19 (40%) and 28 (60%) have detected to havealveolar pneumonia and interstitial pneumonia respectively.While the mean PCT level of 82 pneumonia patients were 0.51 ng/ml, meanPCT level of 82 viral pneumonia patients were 0.24 ng/ml.Serum PCT levels were significantly higher in radiologically pnemonia detectedpatient group (median: 0.12 ng/ml) (0.01-17.80 ng/ml) than in no radiological sign ofpneumonia patient group (median: 0.06 ng/ml) (0.01-1.15 ng/ml) (p=0.035). Out of 19patients with a serum PCT>0.5ng/ml patients 9 have detected to have radiologicalalveolar consolidation. Out of 63 patients with a serum PCT0.5 ng/ml group patients were statistically and significantly highercompared to serum PCT0.5 ng/ml patient group, signs of severe or very severepneumonia findings such as dyspnea, cyanosis, denutrition and nasal flaring werestatistically and significantly higher than serum PCT0.5 ng/ml patient group, median serum CRP levels were 37 (3.0-157.0) mg/dl. In serum PCT0.5 ng/ml patient group serum CRP levels werestatistically and significantly higher than serum PCT