Deneysel yanık yarası iyileşmesi üzerine lokal büyüme hormonu kullanımının etkileri
- Tez No: 193932
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİDE NURAN AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IVÖZETYanık organizmanın kar ıla abilece i en büyük travmalardan birisidir. Tedavisioldukça uzun bir zaman alır, hatta bazen imkânsızdır. Büyüme hormonu güçlü biranabolik ajan olup, lineer büyüme üzerine olan etkisine ilaveten, yara iyile mesiüzerine de etkiye sahiptir. Bu çalı mada deneysel yanık yarası iyile mesi üzerine lokalbüyüme hormonu kullanımının etkilerini incelemeyi amaçladık. 30 gr a ırlı ındaki yirmibir adet fareye anestezi uygulandıktan sonra sırtları tıra edilerek bu bölgeye 10 snsıcak su uygulandı ve 2. derece yanık olu turuldu. Denekler üç gruba ayrıldı.Grup 1 (Çalı ma grubu): 1,3 mg (4IU) liyofilize büyüme hormonu preparatı 20 grsteril katı vazelin ile karı tırılıp yanıklı bölgeye 14 gün boyunca günde bir kez sürüldü.Grup 2 (Kontrol grubu): Büyüme hormonu ilave edilmemi steril katı vazelin yanıklıbölgeye 14 gün boyunca günde bir kez sürüldü. Grup 3 (Negatif Kontrol grubu): Yanıklıbölgeye herhangi bir ey uygulanmadı. Deneklere 15 gün sonra ötanazi yapıldı.Yaranın merkezini ve kenarlarını içeren doku örnekleri alınarak, histolojik incelemeyapıldı.
Özet (Çeviri)
VABSTRACTBurn injury is one of the greatest injuries of an organism. The treatment of burninjury necessitates a long period, and sometimes the curative treatment is impossible.Growth hormone, a potent anabolic agent, has many properties in addition to growthpromotion. Recent reports suggest that it improves wound healing.We aimed to investigate the effects of local growth hormone therapy onexperimental burn wound. A total of 21 mice weighing 30 g were used in the study. Theshared skin on the back of the mice was immersed in hot water for 10 seconds toachieve a second degree burn wound. The mice were divided into 3 groups of 7. Group1 (study group): 1,3 mg (4IU) lyophilized growth hormone drug was mixed with vaselineof 20 g and then this mixture was applied to the burn wound once daily for 14 days.Group 2 (control group): Only vaseline was applied to the burn wound once daily for 14days. Group 3 (negative control group): Any agent was not applied to the burn wound.The subjects were sacrificied on day 15 of the burn, burn areas were excised andtissue samples were obtained showing whole lesions (the centers and edges of thewounds) and they were investigated histologically.