Türkiye Kano Milli Takımı durgunsu kayakçılarının antropometrik-somatotip özellikleri ve çeşitli performans testi sonuçlarının performansla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of anthropometric-somatotype characteristics, some performance test results and their relationships with performance in Turkish National Flatwater kayak team paddlers
- Tez No: 194461
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜRHAT MÜNİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETTürkiye Kano Milli Takımı Durgunsu Kayakçılarının Antropometrik-Somatotip Özellikleri ve ÇeşitliPerformans Testi Sonuçlarının Performansla ilişkisinin incelenmesiYaşları 19.9 ± 2.82 olan farklı kategorilerdeki (11 büyük erkek, 4 genç erkek, 3 genç bayan, 2 büyükbayan) Türkiye kano milli takımı durgunsu kayak sporcularının antropometrik ve somatotip özellikleri ve çeşitliperformans testi sonuçlarının durgunsu kayak performansıyla ilişkisini incelemek amacı ile yaş, antrenman yaşı,boy uzunluğu, oturma boyu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ölçümleri yanında 5 uzunluk, 5 çevre, 4 çapölçümü, 1500 m. koşu testi, Cooper koşu testi, 1 TM bench press, 1 TM bench row, 1dk. bench row maksimumtekrar testi, 1 dk. bench press maksimum tekrar testi, 100 m. K1 durgunsu kayak testi, 200 m., 500 m. ve 1000m. K1 durgunsu kayak testi ölçümleri alınmıştır. Araştırma grubunun somatotip özelliklerinin belirlenmesindeHeath-Carter metodu, vücut yağ yüzdesinin hesaplanmasında ise Siri formülü, Siri formülünün uygulanması içingereken vücut yoğunluğu hesaplaması için ise Durnin-Womersley formülü kullanılmıştır. Antropometrik vesomatotip özelliklerinin incelenmesi amacı ile betimleyici istatistikler, tüm test sonuçlarının durgunsu kayakperformansıyla ilişkisinin incelenmesinde de Pearson korelasyon analizi istatistiksel analizleri SPSS paketprogramında kullanılmıştır.Vücut ağırlığı ile 500 m. derecesi arasında -.78, 1000 m.
Özet (Çeviri)
SUMMARYInvestigation of Anthropometric-Somatotype Characteristics, Some Performance Test Results and theirRelationships with Performance in Turkish National Flatwater Kayak Team PaddlersThe aim of this study was to investigate the anthropometric-somatotype characteristics, some performance testresults and relationships of these characteristics and results with performance of Turkish National FlatwaterKayak team athletes in different categories (11 senior men, 4 junior men, 3 junior women, 2 senior women).Besides the measurements of age, training age, height, sitting height, body weight, body fat percentage, also 5lengths, 5 girths, 4 breadths, 5 skinfolds, 1500 m. running test, Cooper running test, 1 RM bench press, 1 RMbench row, 1 min. maximum repetition bench press test, 1 min. maximum repetition bench row test, 100 m.flatwater kayak test, 200 m. flatwater kayak test, 500 m. flatwater kayak test, 1000 m. flatwater kayak testmeasurements are taken from 20 Turkish National Kayak team athletes whose mean ages are 19.9 ± 2.82, indifferent categories. The Heath-Carter Formula was used to determine the somatotype profile and body densitywas calculated using the equation of Durnin and Womersley, thus allowing for the calculation of body fatpercentage using the Siri equation. In SPSS package program, descriptive statistics was used for the purpose ofinvestigation to the anthropometric and somatotype characteristics of Turkish National Kayak team athletes indifferent categories and Pearson product correlation coefficients was used to determine the relationships betweenflatwater kayak performance and all test results.The significant negative correlations were found between 500 m. and 1000 m.