Süperempoze elektrik stimulasyon tekniğinin sağlıklı kuadriseps femoris kasının fiziksel fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi
The effects of superimpose electrical simulation technique on physical functions of healthy quadriceps femoris muscle
  1. Tez No: 194750
  2. Yazar: FERRUH TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Süperempoze tekniği istemli kas kontraksiyonu sırasında yapılan elektrik stimulasyonu uygulamasıdır. Bu çalışmanın amacı antrenmansız sağlıklı genç erişkinlerde süperempoze eğitiminin antropometrik, kas kuvveti, kassal endurans ve fonksiyonel performansı içeren kas fonksiyonu üzerine etkilerini incelemek ve süperempoze tekniğinin etkinliğini dirençli eğitim ve elektrik stimulasyonuyla karşılaştırmaktı. Ayrıca tüm eğitim metotlarının eğitim almayan bacaktaki kuadriseps femoris fonksiyonlarına çapraz eğitim etkisini de değerlendirmektir. Bu çalışmaya yaşları 21-26 yıl arasında olan antrene olmayan sağlıklı genç (22.43±1.12 yıl) katılmıştır. Örneklemin %52.1'i erkektir. Olgular dirençli eğitim grubu (DEG) (n=17), elektrik stimulasyonu grubu (ESG) (n=15) ve süperempoze eğitim grubu (SEG) (n=16) olmak üzere üç eğitim grubuna ayrılmıştır. Eğitim 6 hafta boyunca haftada üç kez dominant bacak üzerinde yapılmıştır. Olgular eğitimden önce ve eğitimden sonraki dönemde değerlendirilmişlerdir. Tedavi öncesi tüm olgular bir hafta boyunca 1 maksimum tekrar ve 3 maksimum tekrar testi için familarizasyon dönemine tabi tutulmuşlardır. Kuadriseps femoris kası fonksiyonları antropometrik ölçümler (çevre ve skinfold), kas kuvveti testleri (1 maksimum tekrar, 3 maksimum tekrar, hand held dinamometre), kas enduransı testleri (10p sabit ağırlık tekrarı, step-up, step-down, çömelme testi) ve fonksiyonel performans testleri (tek bacak üzerinde sıçrama, üçlü sıçrama, vertikal sıçrama) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, Borg yorgunluk skalası olguların genel yorgunluk düzeyini belirlemek için kullanılmıştır. Eğitimden sonra tüm üç eğitim grubunda da skinfold testi, tüm kas kuvveti testleri, tüm kas enduransı testleri, tüm fonksiyonel testler ve Borg yorgunluk skalası sonuçları olumlu yönde değişmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Superimpose technique (SE) is an application of an electrical stimulation during a voluntary muscle contraction. The purpose of this study was to evaluate the effects of superimpose training on Quadriseps Femoris (QF) muscle function including antropometrics, muscle strength, muscle endurance and functional performance and to compare the effectiveness of SE technique with resistive training or electrical stimulation (ES) on QF muscle function in untrained healthy young adults. We assessed also cross-training effect of the all training methods QF functions in untrained leg. Forty-eight untrained healthy subjects with mean age of 22.43±1.12 (range 21-26) years aged participated in this study. Of the 52.1% sample was men. The subjects were divided into three training groups as; resistive training group (RTG) (n=17), electrical stimulation group (ESG) (n=15) and superimpose training group (SIG) (n=16). Training was carried out on dominant side leg of the subjects 3 sessions per week for 6 weeks. The subjects were assessed at before and after training period. Before training, all subjects received a familarization sessions during one week for outcome measures including 1 max repetition and 3 max repetition. QF muscle function was assessed by using antropometric measurements (circumference measurements and skinfold), muscle strength tests (1 max repetitions, 3 max repetitions, hand hold dinamometer), muscle endurance tests (10p constant weight repetition, step-up, step-down, squating) and functional performance tests (one leg hop, triple hop, vertical jump). Borg Fatigue Ratio Scale was also used to determine general fatigue level of the subjects. After training, the results of skinfold test, all muscle strength tests, all muscle endurance tests, all functional tests and Borg fatigue ratio scale were positively changed in all three training groups (p0.05).