Düzenli olarak basketbol oynayan 8-12 yaş çocukların solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Pulmonary function values of children of the age group of 8-12 years doing regular basketball practices
- Tez No: 194782
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, düzenli olarak basketbol egzersizleri yapan 8-12 yaş grubu çocuklar veaynı yaş grubu spor yapmayan çocukların solunum fonksiyonlarının karşılaştırılmasıamaçlanmıştır.Çalışmamızda 30 basketbol sporuyla uğraşan ve 30 spor yapmayan 8-12 yaş erkekçocuğa solunum fonksiyon testleri uygulanmıştır.Çalışmaya katılan basketbol oynayan çocukların, yaşları 10,77±0,20 yıl, boyları149,43 ±1,48 cm ve vücut ağırlıkları 39,20±1,35 kg iken, spor yapmayan çocukların, yaşları10,10±0,20 yıl, boyları 136,27±1,02 cm ve vücut ağırlıkları 36,30±0,52 kg olarak belirlendi.Basketbol oynayan çocukların solunum fonksiyon test sonuçları FVC:2,48±0,49,FEV1:2,37±0,41, FEV%:36,53±4,41, PEF:4,55±0,99, FEF50:3,28±0,71, FEF75:1,98±0,43,FEF25-75:3,21±0,64, FEF25:4,23±0,86, VC:2,45±0,54, MVV: 87,26±26,26 ve Sedanterçocukların solunum fonksiyon test sonuçları FVC:1,71±0,24, FEV1:1,68±0,23,FEV%:98,41±1,96, PEF: 3,50±0,85, FEF50: 2,54±0,61, FEF75: 1,57±0,43, FEF25-75:2,51±0,60, FEF25: 3,21±0,89, VC: 1,70±0,20, MVV: 66,40±13,19 olarak ölçüldü.Bu çalışmada 8-12 yaş basketbolcu çocukların zorlu vital kapasite (FVC), zorluekspirasyon hacminin yüzde değeri (FEV%), vital kapasite (VC) ve maksimum istemliventilasyon (MVV) değeri sedanterlere göre p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare pulmonary (respiratory) functions of children ofthe age group of 8-12 ages, doing regular basketball practices with the children of the sameage group doing no sports activities.In this study, pulmonary (respiratory) tests were made on 30 male children playingbasketball and 30 male sedentary children, considering height, weight and age.While the average age of the children playing basketball is 10,77 ± 0,20 year, heightaverage is 149,43±1,48 cm, body weight is 39,20 ± 1,35 kg, the age average of childrendoing no sports activites is 10,10 ± 0,21 years, height average is 136,27 ±1,02 cm, bodyweight is 36,30 ± 0,52 kg. Pulmonary function test results of the children playing basketballwere calculated as FVC: 2,48±0,49, FEV1:2,37±0,41, FEV%:36,53±4,41, PEF:4,55±0,99,FEF50:3,28±0,71, FEF75:1,98±0,43, FEF25-75:3,21±0,64, FEF25:4,23±0,86, VC:2,45±0,54,MVV: 87,26±26,26 and pulmonary function test results of sedantary children were calculatedas FVC:1,71±0,24, FEV1:1,68±0,23, FEV%:98,41±1,96, PEF: 3,50±0,85, FEF50: 2,54±0,61,FEF75: 1,57±0,43, FEF25-75: 2,51±0,60, FEF25: 3,21±0,89, VC: 1,70±0,20, MVV:66,40±13,19.In this study Forced Vital Capacity (FVC), Forced Expiratory Volume (FEV1) andVital Capacity (VC), Maksimum Voluntary Ventilation (MVV)are recorded to be higher thanthe sedentary children according to P0,05 statistical significance levels in t test.The results indicate that basketball has a considerable effect on enhancing respiratoryfunctions of an individual, and the reason is that after basketball practices respiratory musclesdevelop and strenghten.Key words : Basketball, respiratory function tests, children