Küçükçekmece Gölü'nde yaşayan gümüşbalığı (Atherina (hepsetia) boyeri Risso, 1810)'nın biyolojisi ve ontogenetik gelişmesi
The Biology and ontogenetic development of the boyer's sand smelt (Atherina (hepsetia) boyeri Risso 1810) in Küçükçekmece Lake
  1. Tez No: 1949
  2. Yazar: ÖMER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
11 - ÖZET Bu araştırma, Küçükçekmece Gölü'nde yaşayan A. boyeri ' nin biyolojisi (büyümesi ve üremesi) ni ve özellikle ontoge- netik gelişmesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal, 1979-1983 yılları arasında Şekil 1 'de göste rilen istasyonlardan, başlıca galsama ağı, plankton ağı ve elkepçesiyle toplanmıştır. Örnekler, heksametilen yada bo raksla tamponlanmış % 4-5 formalinde tespit ve muhafaza edil miştir. A. boyeri 'nin Küçükçekmece Gölü'ndeki büyüme ve üreme- siyle ilgili çalışmaların sonuçları şöyledir: 1) Yaşam uzunluğu üç yıldır ve O-III. yaş gruplarında ki minimum ve maksimum boyları, 0. yaştan III. yaşa kadar 3,50-6,50 cm, 6,00-8,00 cm, 7,00-10,00 cm, 9,00-11,00 cm; ortalama boy ve ağırlıkları ise 4,961 cm, 1,746 gr; 7,271 cm, 5,773 gr; 8,496 cm, 8,224 gr; 9,674 cm, 13,070 gr'dır. 2) Eşeysel olgunluğa ilk olarak 1 yaş dolaylarında erişmektedir; gonadların olgunluk dereceleri ve yumurtaların gölden en erken ve en geç ele geçirildikleri tarihlere göre, Küçükçekmece Gölü'ndeki üreme periyodu mart sonu-temmuz sonu arasındadır.- Ill - Ontogenetik gelişmesiyle ilgili olarak da, yumurtadan, gençlik evresine kadar olan gelişme evreleri çok sayıda ör nek üzerinde incelenerek, her evrenin morfolojik özellikleri ayrıntılı olarak tanımlanmış ve şekillerle gösterilmiştir. Bu yumurta ve larvaların, A. boyeri 'nin sinonimi ola rak kabul edilen, fakat yumurta ve larvaları birbirinden çok farklı özellikler gösteren A. Rissoi ve A. mochon 'dan birin- cisininkilerden özellikle pigmentasyon bakımından çok farklı oldukları, buna karşılık ikincisininkilerle benzer oldukları saptanmıştır. Bu nedenle, ontogenetik gelişmelerine göre, A. Rissoi ve A. mochon 'un her ikisinin birden aynı bir türün sinonimleri olarak kabul edi lemiyecekleri, ancak literatürde A. boyeri 'ye atfedilen post larvalarla A. mochon pos tlarvaları arasında oldukça yakın bir benzerlik görüldüğünden, tersi ka- nıtlanıncaya kadar, A. mochon 'u A. boyeri 'nin sinonimi olarak kabul etmek gerekeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- IV THE BIOLOGY AND ONTOGENETIC DEVELOPMENT OF THE BUYER'S SAND SMELT (Atherina (Hepsetia) boyeri Risso, 1810) IN KÜCÜKCEKMECE LAKE ABSTRACT This research work has been carried out for the purpose of studying the biology (growth and reproduction) and partic ularly the ontogenetic development of A. boyeri living in Kü- çükçekmece Lake. Material has been collected by drift gill nets, plank ton net and scoop net from the stations shown in Fig. 1, between the years 1979 and 1983. The specimens have been fixed and preserved in 4-5% formalin buffered with hexame thyl ene- tetramine or borax. The results of the studies on the growth and reproduc tion of A. boyeri in Küçükçekmece Lake are as follows: 1. Only four age groups (0, I, II and III)- have been encountered. The minimum and maximum lengths from 0 to III age groups are 3.50-6.50 cm, 6.00-8.00 cm, 7.00-10.00 cm and 9.00-11.00 cm respectively. Its mean lengths and weights are 4.961 cm, 1.746 g; 7.271 cm, 5.773 g; 8.496 cm, 8.224 g; 9.674 cm, 13.070 g for the respective age groups. 2. A. boyeri first reaches sexual maturity around its first year of life. According to the degree of maturity of the gonads, and to the dates when the eggs occurred in the lake, the spawning period is between late March and late July. With respect to the ontogenetic development, morpholo gical characteristics of every stage have been described and illustrated in detail from the egg to the juvenile based on plenty of samples.Although both A. Ri s so i and A. mochon are considered as synonyms of A. boyer i in recent literature, the egg9 and larvae of A. boy er i are very different from those of A. Ri sso i while they are rather similar to those of A. mochon as far as their pigmentation patterns are concerned. This is why, it has been assumed that, unless it is proved otherwise, only A. moc hon and A. boyer i should be considered to be synonymous.