Sıçanlarda Subhipnotik Doz Kronik Desfluran Maruziyetinde, DNA Hasarının Araştırılması
Investıgatıon of DNA Damages ın Rats ın Chronıcally Exposed To Sub-Hypnotıc Desflurane
  1. Tez No: 195561
  2. Yazar: NURAY ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu uzmanlık tezi çalışmasında, subhipnotik dozda, kronik desfluran gazına maruz kalan sıçanlardaki DNA hasarının araştırılması amaçlandı. Deneysel çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu izni sonrasında aynı fakültenin Farmakoloji Laboratuarında yapıldı. Çalışma için 200-230gr ağırlığında 18 adet dişi Wistar türü albino sıçan kullanıldı. Sıçanların çalışma öncesi ve sonrasındaki beslenme ve bakımları, Harran Üniversitesi Deney Hayvanları Laboratuarında yapıldı. Sıçanlar rasgele 2 gruba ayrıldı (Grup I=Desfluran, Grup II= Kontrol). Anestezik gaz verme sistemi için, özel olarak tasarlanmış plastik kaplar kullanıldı. Grup I' de sıçanlara, Datex-Ohmeda Tec6 Plus vaporizatörü ile hipnoz oluşturmayacak dozlarda (%0.5-1) desfluran verildi. Grup II'de de aynı düzenek kullanıldı, ancak desfluran vaporizatörü kapalı tutuldu. Her iki grupta deney düzeneğine %50 oksijen-hava karışımı 5 litre /dakika taze gaz akışı hızında verildi. Ortamdaki desfluran ve oksijen konsantrasyonları bir anestezik gaz monitörü (Criticare ®) ile sürekli olarak ölçüldü. Çalışma gazlarına maruz kalma durumu 5 gün boyunca günde 1 saat olacak şekilde tekrarlandı. Deney dışındaki saatlerde sıçanlar kendi kafeslerinde oda şartlarında bakıldılar. Beşinci günün sonunda 50 mg/kg intraperitoneal pentothal ile anestezisi sağlanan sıçanlar, supin pozisyonunda ekstremitelerden masaya tespit edildi. Sıçanlardan intrakardiak girişimle kan örnekleri alındı. Alınan kanlar heparinli tüplere aktarılarak özel bir kap içerisinde, soğuk ortamda, en kısa sürede Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuarına ulaştırıldı. Deney hayvanları kan alındıktan sonra sakrifiye edilip, üzerlerine kireç kaymağı dökülüp toprağa gömüldüler. Alınan kanlardaki mononükleer lökositlerinden Comet Assay yöntemi ile DNA hasarları ölçüldü. Ayrıca aynı kan örneklerinden, antioksidan kapasite ve oksidatif stres indeks değerleri analiz edildi. Deneysel çalışma sırasında hiçbir sıçanda genel anestezi durumu oluşmazken, tüm sıçanlar 5 gün boyunca normal aktivitelerini sürdürdüler. Kan örneklerinden çalışılan DNA hasarı, antioksidan kapasite ve oksidatif stres indeks değerleri, her iki grupta benzer bulundu. Kronik olarak desflurana maruz kalan sıçanlarda, kontrol grubuna göre, belirgin bir DNA hasarının oluşmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis we aimed to investigate the DNA damage in rat whose chronically exposed to sub-hypnotic doses of desflurane vapor. This experimental study was started after approval of Harran University Medical School?s Ethics Committee and it was performed in Pharmacology Laboratory of the same Faculty. We used 18 female albino wistar species rats weighted between 200-230 gr. The rats were fattened in Harran University Experimental Animal Laboratory during the study period. Rats dived randomly in two groups (Group I: Desflurane, Group II: Control). For anesthesia gas delivering system we used specially designed plastic boxes and a Datex- Ohmeda Tec 6 plus vaporizer. Fifty percent air-oxygen mixture with 5 L/min fresh flow was delivered to this anesthesia system. In the Group-I sub-hypnotic doses of desflurane (0.5-1 %) vapor were delivered to the rats throughout one hour period. In the Group-II same system was used but desflurane vaporizer was not opened. Desflurane and oxygen concentrations of the inhaled air were measured continuously by an anesthesia gas monitor (Criticare ®). We repeated the study for gas exposure through five day. The rats were lived in their cages in room?s conditions except experimental study hours. At the end of fifth day, rats were anesthetized with 50 mg/kg intra-peritoneal Pentothal and their extremities fixed to a table in supine position. Blood samples were taken via intra-cardiac route. These samples were stored in heparinated tubes in cold storage conditions and were analyzed in Harran University, Medical School Biochemistry Laboratory. The rats were scarified after blood samples taken and than they were buried with lime. The laboratory was analyzed DNA damages using comets assay method for mononuclear leukocytes in blood samples. In addition blood antioxidant capacity and oxidative stress index were measured. During the study period, non of the rats were achieved general anesthesia level and al of the subjects lived their normal day life activity. Measured DNA damages antioxidant capacity and oxidative stress index values were found similar between two groups. In conclusion, we found that chronically sub-hypnotic doses of desflurane exposure did not increase DNA damages in respect of control group