Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında yetiştirilen bazı köpek ırklarında vücut ölçüleri ve bu ölçüler arasındaki fenotipik korelasyonlar
The body measurements and the relationships between this traits some dog breeds at military school of veterinary medicine and training center in gemlik
  1. Tez No: 195626
  2. Yazar: HALİL DİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığında yetiştirilen Alman Çoban Köpeği, Labrador Retriever ve Belçika Malinois ırkı köpeklerde, bazı vücut ölçülerini belirlemek ve bu ölçüler arası fenotipik korelasyonları ortaya koymaktır. Çalışma, Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Body Measurements and the Relationships Between This Traits Some Dog Breeds at Military School of Veterinary Medicine and Training Center in GemlikThis study was carried out to determine the body measurements and the phenotypic correletions between these measurements in German Shepherd, Labrador Retriever and Belgian Malinois dog breeds reared in Military School of Veterinery Medicine and Training Center in Gemlik. For this purpose 96 dogs were used in this study.The age effects were found statistically significant on the head length, the nose length, the body length, the tail length, the height at shoulder, the height at rump, the chest depth and the rump width of the female German Shepherd Dogs. The average body weight in male German Shepherd Dogs were found as 20,36 kg at nine months of age, 24,23 kg at 12 months of age and 24,68 kg at 15 months af age.There were significant differences between 9, 12 and 15 months of age for the height at shoulder, body length, height at rump and rump width in female Labrador Retriever Dogs. The average height at shoulder were found as 20,36 kg at nine months of age, 24,23 kg at 12 months of age and 24,68 kg at 15 month af age. The differences among age groups in terms of analysed the body weight, the head length, the nose length, the ear length, the height at shoulder, the chest circumference, the chest depth, the height at rump, the rump width, the wrist circumference and the tail length were statistically significant of the male Labradors. Average body lengths at nine 12 and 15 months of ages were found as 50,57, 53,82 and 56,03 cm, respectively.