Prematüre osteopenisinde kantitatif usg ile belirlenen kemik mineral yoğunluğu ile kemik döngüsü belirleyicilerinin ilişkisi
Comparison of bone mineral dansity determined by quantitative ultrasound with bone turnover parameters in preterm osteopenia.
- Tez No: 195773
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Prematüre osteopenisi prematüre doumun bir komplikasyonudur.Osteopeninin erken tanısı ve hızlı tedavisi, yüksek riskli prematüreler için oldukçaönemlidir. Bu çalımanın amacı; prematüre osteopenisinin belirlenmesinde kantitatifultrasonografi (USG) ile belirlenen kemik mineral younluunun (KMY)biyokimyasal parametreler ile karılatırılmasıdırHastalar ve Metot: Bu çalımaya, yenidoan ünitesinde takip edilen gebelik yaı 34haftanın altında olan 30 prematüre ve 25 salıklı matür bebek dahil edildi. Prematürebebeklerde doum sonu ilk hafta içinde ve 40 hafta dolduunda, matür salıklıbebeklerde ise doum sonrası ilk hafta içinde serum kalsiyum(Ca), fosfor (P)düzeyleri, alkalen fosfataz (ALP) aktivitesi, plazma 25 hidroksi D vitamini (25OHD)düzeyleri ile sabah spot idrarda piridinolin(Pr) ve deoksi piridinolin (DPr) atılımlarıdeerlendirildi. Kantitatif USG (Omnisense 7000P cihazı) ile sa orta tibiadan kemikses hızı (SOS) ölçüldü.Bulgular: Prematüre bebeklerde doum sonu ilk hafta içinde ve 40 haftadoduunda ölçülen serum P, Mg, 25OHD düzeyleri, SOS deerleri, idrar Pr ve DPratılımları benzer (p > 0.05); ilk hafta içindeki serum Ca ve ALP düzeyleri ise 40hafta dolduunda ölçülene göre daha düüktü ( 8,6 - 9,8 mg/dl; 172 - 348 U/L, p 0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Prematurity osteopenia is a complication of preterm birth. Early detectionby vigorous monitoring of bone homeostasis and prompt treatment of osteopenia arewarranted in these high-risk infants. The aim of this article is to compare the bonemineral density measured by quantitative ultrasound (QUS) and biochemicalparameters in premature infants.Patients and Methods: We prospectively studied 30 preterm infants of gestationalage below 34 weeks and 25 mature control infants from a neonatal follow-up clinic.The right tibial speed of sound (SOS) was measured by QUS (by Omnisense 7000Pscanner) at the first postnatal week and at term ? corrected age in premature infantsand within the first week in full-term control infants. At the same time, serum Ca, P,Mg, ALP and plasma 25-hydroxyvitamin D activity and also pyridinoline (Pyd) anddeoxypyridinoline (D-Pyd) of excretion in the urine of these infants were measured.Results: Bone SOS values, serum P, Mg, plasma 25-hydroxyvitamin D activity,urine Pyd and D-Pyd of excretion were similar in the term ?corrected age and firstpostnatal week of the preterm infants (p > 0,05). The serum Ca and ALP values weresignificantly higher at the term-corrected age than at the first week after delivery(respectively, 8,6 vs. 9,8 mg/dl and 172 vs. 348 U/L; p< 0,001). Serum Ca, P andurine D-Pyd values were similar in the term ?corrected age infants and term-matchedcontrols (p > 0,05). Serum Mg values (0,94 vs.