JEOVAR3: Jeoistatistiksel variogram analizleri ve kriging teknikleri bilgisayar yazılımı
GEOVAR3: Computer software of geostatistical variogram analyses and kriging technigues
- Tez No: 197198
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ?JEOVAR3? olarak isimlendirilen bir variogram hesaplama vekriging yazılımı geliştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında; jeoistatistikseltanımlar, variogram fonksiyonu ve kriging tekniği teorik olarak ve literatürbilgilerine dayanılarak sunulmaktadır. Sonraki bölümlerde Microsoft Visual Studio.NET platformu kullanılarak geliştirilen programların windows ortamındaçalışması için gerekli kütüphane ve dll dosyalarını içeren ?Microsoft .NETFramework 1.1? ve tez kapsamında geliştirilen ?JEOVAR3? programının kurulumuve programının kullanımı, Ordu ili Sayaca altın cevherleşmesi kapsamındaanalizi yapılan elementlerden ?U? ve ?La? nın variogram fonksiyonları vegerçekleştirilen kriging çalışması uygulama olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a variogram calculation and kriging software named JEOVAR3 wasdeveloped. The thesis presents the definitions of geostatistics, variogramfunction and kriging technique with the help of theoretical and literatureinformation. In the following chapters, the installation and usage of 'JEOVAR3'software developed within the scope of the thesis and 'Microsoft .NETFramework 1.1' which maintains the libraries and dll files required to run thesoftware on Windows environment are explained. Also the variogram functionsand kriging study of the elements“U”and“La”that were analyzed during the?gold mineralization" of the Sayaca region in Ordu province was also included inthe thesis as an implementation.