Polatlı TİM'de yetiştirilen siyah alaca sığırların laktasyon eğri tiplerinin belirlenmesi ve eğriye ilişkin parametrelerin tahmini
The determination of lactation curve types of black white cows which are breed in Polatlı agriculture administration and the estimating parameters for curve
  1. Tez No: 197597
  2. Yazar: VOLKAN ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAADDİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETPOLATLI TARIM ŞLETMES N'DE YET ŞT R LENS YAH ALACA SIĞIRLARIN LAKTASYONEĞR T PLER N N BEL RLENMES VE EĞR YE L ŞK NPARAMETRELER N TAHM NÇAĞAN, VolkanYüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Alaaddin ÖZYURTTemmuz 2005, 39 sayfaBu araştırmada Polatlı Tarım şletmesi'nde 2001-2002 yılları arasındayetiştirilen 276 baş Siyah Alaca ineğine ait 401 adet laktasyon kayıtlarından eldeedilen laktasyon eğrisinin iki ayrı modelle parametre tahminleri yapılmış ve eğritipleri belirlenmiştir.Laktasyon eğrisine ait parametre tahminlerinin belirlenmesinde kullanılanWood (Yt= a.tb.e-c.t) ve Grossman (Yt= a.tb.e-c.t (1+ u Sin (x) + v Cos (x)))modellerinin laktasyon eğrilerine uyumu, belirtme katsayıları esas alınarakkarşılaştırılmış ve Grossman modelinin Wood modeline göre daha iyi uyumsağladığı saptanmıştır.Laktasyon eğrisi ile ilgili özellikler laktasyon sırası, buzağılama mevsimi vebuzağılama yılına göre sınıflandırılmıştır. Laktasyonlar 1., 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE DETERMINATION OF LACTATION CURVE TYPES OF BLACKWHITE COWS WHICH ARE BREED N POLATLI AGRICULTUREADMINISTRATION AND THE ESTIMATING PARAMETERS FORCURVEÇAĞAN, VolkanMSc in, Animal ScienceSupervisior: Assist. Prof. Dr. Alaaddin ÖZYURTJuly 2005, 39 pagesIn this research, lactation curves parameters estimates are made with twodifferent models of 401 lactation curves that are belong to 276 Black White cowswhich are raised between the years 2001-2002 in Polatlı Agriculture Administrationand the curve types are determined.Fitting Wood (Yt= a.tb.e-c.t) and Grossman (Yt= a.tb.e-c.t (1+ u Sin (x) + v Cos(x))) models in lactation curves used in determination of parameter estimates, whichare belong to lactation curve, are compared forming the determination coefficient asa base and it is fixed that Grossman model is more fit than Wood model.The features related with lactation curve are classified according to thelactation order, calving season and calving year. Lactations are determined as the1st, the 2nd, the 3rd lactation; calving seasons are determined as calender ` season(Spring; March, April, May; Summer: June, July, August; Autumun: September,October, November; Winter: December, January, February); years are determined asthe years 2001-2002.The 38.6 percent of searched lactations are in lactation curve character.