Örnek işletmeler bazında Türk hazır giyim sanayiinin yapısı, ihracatı ve geleceği
Structure export and future of Turkish apparel industry in terms of sample firms
- Tez No: 198368
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkemiz ekonomisinde oldukça önemli biryere sahiptir. Sektörün Türkiye ekonomisinin lokomatif sektörü olma durumucumhuriyetle beraber başlamış ve günümüze kadar gelişmesini sürdürmüştür.Tekstil ve hazır giyim sektörü hem sağladığı istihdam ve hemde katma değeri ileülkemizin vazgeçilmez bir sektörüdür. Tekstil ve hazır giyim sektörününTürkiye'nin toplam ihracatındaki payı %32 civarındadır. Ancak bu sektör tekstil vehazır giyim olarak ikiye ayrılmaktadır. Tek başına hazır giyim sektörününihracatımızdaki payı %20'dir. Ayrıca sektör toplam istihdamın %11'inikarşılamakatadır. Sadece bu yönleriyle bile hazır giyim sektörü, Türkiyeekonomisinde vazgeçilmez yere sahiptir.Bu çalışmada; hazır giyim ihracatında başarılı olmuş ve İSO (İstanbul SanayiOdası)'nun ilk 500 sıralamasına girmiş işletmeler örnek alınarak Türk Hazır Giyimsanayinin işletmeler bazında yapısını ele almak ana amaç olarak seçilmiştir.İşletmelerin yapılarını ve ihracat durumlarını belirlemek için soru formuoluşturulmuştur. Bu form İSO sıralamasına girmiş 32 işletmenin tamamınagönderilmiş ve 17 işletmeden cevapların alınması sağlanmıştır.Cevaplanan soru formlarının değerlendirilmesi sonucu; hazır giyimişletmelerinin büyük bir çoğunluğunun kurumsallaşmayı tamamladıkları, maliyapılarının güçlü olduğu, fabrikasyon üretim yaptıkları, tam kapasite çalıştıkları,ana ihracat pazarlarının sırasıyla Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya veABD olduğu, koleksiyon geliştirmede başarılı oldukları, yeni teknolojilerikullandıkları, rakipleri hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları, sektörün yansanayisinin gelişmiş olduğu, büyük çoğunluğunun geleceğe umutla baktığı, ayrıcaekonomik kriz ve sektördeki daralmalara karşı güçlü oldukları, üretimdeverimliliklerini arttırmaya çalıştıkları, ihracat yaparken aracı işletme kullandıkları,işletmelerin büyük kısmının yatırım yapmayı düşündüğü, işletmelerin büyükçoğunluğunun Serbest Ticaret Anlaşmasın'ndan etkilenmeyeceği sonuçları eldeedilmiştir.Fakat aynı zamanda yeni ürün üretmek, var olan ürünleri geliştirmek içinişletmelerin nitelikli elemanlara ihtiyaçları olduğu, kalite ve verimliliğin yeterliduyarlılıkta ele alınmadığı, AR-GE faaliyetlerine yeterli önemin verilmediği,reklam unsurunun yeterince kullanılmadığı, satış sonrası müşteri memnuniyetininyeterince göz önünde bulundurulmadığı, markalaşma faaliyetlerinin oldukça yavaşilerlediği, işçilik maliyetlerinin yükseldiği, işletmelerin yarısına yakın kısmınınfason işçilik yapmakta olduğu, firmaların pazar çeşitliliği yaratmakta zorlukçektikleri, ağırlıklı olarak özkaynakların kullanılıp, kredi ile finansmankullanılmamasından ötürü büyümenin özkaynak olanaklarıyla, kısıtlı şekildekarşılanıyor olduğu, ihracat departmanlarının tam anlamıyla profesyonel olarakişlemediği, işletmelerin ithalatta çeşitlilik ve rekabetten tam anlamıyla istifadeedemediği, işletmelerin bilişim teknolojisini kendi sektörlerine entegreedemedikleri ve bunu kullanamadıkları, çok büyük bir hızla büyüyen ve pek çoksektörün gelişiminin önünü açan e-ticaretin işletmeler tarafından önemininyeterince kavranamadığı ve bu konuda somut bir ilerleme kaydedilmediğianlaşılmıştır.Sonuç olarak hazır giyim sektörünün bir ara dönemde olduğu ve geçişdönemi sıkıntılarını yaşadığı, alınacak tedbirlerle bu dönemin aşılabileceği ortayaçıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Textile and apparel industry has very important position in oureconomy. The importance of this industry in economy began with the republic andhas continued its development. Textile and apparel industry is very important forour country because of providing employment and added value. The export ratio oftextile and apparel industry in Turkey?s total export is 32 %. But this industrydivides in two groups as textile and apparel. Only apparel industry?s share is 20 %in our export. Also apparel industry covers 12 % of total employment. Even withthese aspects, apparel industry is in the important situation in our economy.The aim of this study is evaluate the structure of Turkish apparel industry interms of firms which are succesfull in apparel export and participated in first 500firms of ISO (İstanbul Chamber of Industry). In order to determine the structureand export situation of firms, a question form was prepared. The form was sent toall 32 firms which participated in ISO list and 17 firms replied.After evaluatig the forms these results were obtained almast all of the firmscompleted the institu tionality, have strong financal structure, firms fabricate massproduction, work full capacity, main export markets of the firms are Germany, UK,France, Holland, Italy and USA, succesfull in collection development, use newtecnologies, have enough information about their rivals, sub sector of the industryis developed, almast all of the firms are optimistic about the future, they can resistto economic crisis, they are studying on improving their productivity, they workwith consultant agents, most of the firms are thinking about investment and almostall of the firms are not affected from free trade agreement.But also firms need qualitied employees to manufacture new products andimprove their products.In addition these results were obtained quality, productivity research anddevelogment ignored by the firms, firms are not benefitted from the advertisementfactor efficiently getting trademark activities progress slowly, work manship costsincrease, firms can not create market variety easily, development of the firmscovered by the equity instead of credit, export department are not operated inprofessionalism, firms do not benefit from the competition and variety in import,firms can not integrate the computerizing to their industry, importance of e-commerce are not understood by the firms and was not obtained important progresson this subject.As a result, it is obtained that apparel industry is in the passing period andexperience this term?s distress. This period will be overcome by taking precautions.