Tekirdağ-Gaziköy çevresinde yer alan Gaziköy ve Keşan formasyonlarının incelenmesi
Investigation of the Gaziköy and Keşan formations around the Tekirdağ-Gaziköy surrounding area
- Tez No: 198533
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ERDAL KEREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETTrakya Havzası' nın güneybatısında bulunan Gaziköy ve Keşan Formasyonları,Tersiyer yaşlı denizel çökellerdir ve tektonik olarak aktif bir çökelme ortamındadepolanmışlardır. Havzanın güneyinde yer alan Neotetis okyanusunun kalıntılarınınçarpışması, bu tektonik etkiyi sağlayan kuvvettir. Bölge, Alt Eosenden itibaren,ortamsal koşulların sürekli değiştiği farklı tektonik dönemlerin etkisi altındakalmıştır. Havza, güneydeki bindirmenin aktivitesine bağlı olarak yükselmiş vekarasal alana dönüşmüştür. Kısa bir aşınma döneminden sonra bölgeye denizinilerlemesi ile Orta Eosen döneminde sığ denizel ortamda karbonat çökelimi ileSoğucak Formasyonu, transgresyon ile yamaç-yamaç eteğinde ve havzanın yakınsakkesimlerinde türbiditik Gaziköy Formasyonu oluşmuştur. Bu dönemde, GaziköyFormasyonu içerisinde ofiyolitlere ve kireçtaşlarına ait blokları içeren Yeniköy üyesigelişme göstermiştir. Ortamın derinleşmesiyle, transgresif karakterdeki, ortaç veyakınsak türbiditleri içeren Keşan Formasyonu, Gaziköy Formasyonuna aitbirimlerin üzerine uyumlu olarak çökelmiştir.xii
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Gazikoy and Kesan Formations found at southwest Thrace Basin are agedTertiary sediments and are stored tectonically in an actively sediment medium. Thecollision of Neotethyian ocean residues located at this region is the main mechanismsupplying this tectonic effect. The region had been under the influence of differentperiods with varying circumstantial conditions since Early Eocene. The region hadelevated by the activity of collision and had transformed so into an earthly plain.Following a short lasting erosion period, as a result of invasion of this region by sea,Sogucak Formation had evolved by sedimentation of carbonate in the shallowmedium of sea during the Middle Eocene and Turbiditic Gaziköy Formation hadevolved in proximal parts of the region at the slope-slope bottom by transgression.At this period, Yenikoy member possessing ophiolites and limestones had shownprogression within the Gazikoy Formation. Keşan Formation had followedconsistently the sediments of Gazikoy region. So, Kesan Formation possessingmoderate and nearby bringing turbidites of transgressive character had evolved byshallowing of the medium.xiii