Yeni tranzistor teknolojileri kullanılarak mikrodalga devre tasarımı
RF circuit design using novel transistor technologies
- Tez No: 198545
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KUNTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde IEEE 802.11a standardı ile tamamiyle uyumlu, entegre, yüksek performanslı,düşük maliyetli, tek kırmık bir LC Gerilim Kontrollü Osilatör (VCO) devresitasarlanmıştır. Bu bağlamda, CMOS teknolojisinin limitleri göz önünde bulundurularak,bu teknolojinin yerini almaya aday çeşitli malzeme sistemleri (SiGe, GaAs, InP veWBG malzemeler) ve olası RF transistör tipleri (BJT, HBT, HEMT, MOSFET,MESFET) incelenmiştir.Bunun yanısıra, hedeflenen uygulama için doğru teknoloji seçimi amacıyla bu transistörçeşitleri ve malzeme sistemleri Agilent's Advanced Design Systems (ADS) ortamındaortak performans parametreleri altında karşılaştırılmıştır.Yapılan literatür araştırması ve simulasyon sonuçlarına dayanarak 5-6 GHz frekansbandındaki ugulamalar için 0.35µm SiGe BiCMOS teknolojisinin uygun olabileceğiöngörülmüş ve CADENCE tasarım ortamında bu teknoloji kullanılarak 4.4-5.9 GHzbandında çalışan, 1.5 GHz akort aralıklı, -114 dBc/Hz faz gürültülü (1 MHz ofsetfrekansında) bir VCO devresi tasarlanmıştır. Devrenin güç tüketimi ise 49.5 mWkadardır.
Özet (Çeviri)
Since the idea of integration, the minimum dimensions of transistors have dropped from25µm (1960) to 90nm (2003) resulting in a tremendous improvement in the speed ofintegrated circuits. As the technology scaled down, integration of discrete RFcomponents of a transceiver into a single chip has become possible, leading to cost andarea effective solutions for the Wireless Local-Area Network (WLAN) market which isdriven by the increasing demand for high-speed wireless connectivity and increasingavailability of cost-effective standard-based interoperable products.The goal of this thesis is to design and design a fully integrated, high-performance, low-cost, Voltage Controlled Oscillator (VCO) compatible with IEEE 802.11a standard. Toaccomplish this, it is necessary to evaluate the potentials and limitations of RF materialsystems and devices and combine them with IC design methodologies.Through this pespective, a variety of material systems (Si, SiGe, GaAs, InP and WideBand-gap materials) as well as possible RF device types (BJTs, HBTs,HEMT,MOSFETs, MESFETs) that are the promising technologies to push the limits ofCMOS is analysed. These material systems and device types are compared undercommon Figure of Merit (FOM) definitions to accomplish the true technology choicefor the targeted application. The technology survey and simulation results shows thatSiGe BiCMOS technology would be a suitable candidate for the 5-6 GHz applications.After literature survey and technology choice, a 4.4-5.9 GHz differential LC VCO isdesigned using 0.35 µm SiGe BiCMOS process. The VCO has a tuning range of 1.5GHz, phase noise of -114 dBc/Hz at 1MHz offset and a power consumption of 49.5mW.