Domateste (Lycopersicon esculentum Mill.) tohum çimlenmesi ve bitki büyümesi üzerine çinkonun etkisi
The effect of zinc on seed germination and plant growth in tomato (Lycopersicon esculentum Mill.)
- Tez No: 198550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETDOMATESTE (LYCOPERSICON ESCULENTUM MILL.) TOHUMÇİMLENMESİ VE BİTKİ BÜYÜMESİ ÜZERİNE ÇİNKONUN ETKİSİBu çalışmada çinkonun domateste (Lycopersicon esculentum Mill.) tohum çimlenmesive bitki büyümesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deney ortamı olarak çinkoiçermeyen Hoagland çözeltisi ile 1, 3, 5 ve 7 mM ZnCl2 içeren Hoagland çözeltilerikullanılmıştır. Tohumlar deney çözeltilerinde 24 saat imbibe edildikten sonra içindedeney çözeltileri ile ıslatılmış filtre kağıtları bulunan petri kaplarına tranfer edildi vebüyüme odasında 25±1ºC de 5 gün süreyle çimlenmeleri izlendi. İmbibisyonu ardışıkolarak 8 günlük bitkilerin kök, hipokotil ve kotiledonlarında antosiyanin, karotinoid,klorofil ve protein içerikleri ile peroksidaz aktivitesi ölçüldü.Çinko eksikliğinin tohum çimlenmesi üzerine belirgin bir etkisi gözlenmedi. 1 mMZnCl2 ortamının çimlenmeyi teşvik ettiği ve artan çinko konsantrasyonlarının (3, 5, 7mM) ise çimlenmeyi inhibe ettiği bulunmuştur. 1 mM ZnCl2 de kök ve hipokotilbüyümesi teşvik edildi. Hem çinko eksikliğinde hem de 3, 5, 7 mM ZnCl2 de kök vehipokotil büyümesi inhibe edildi. Özellikle çinko eksikliği ve fazlalığı (3, 5, 7 mMZnCl2) koşullarında peroksidaz aktivitesinde artış saptandı. 1-5 mM ZnCl2konsantrasyonlarında kotiledon ve hipokotilde karotinoid ve total klorofil miktarınınarttığı tespit edildi. Sonuçlar bitki büyüme ve gelişmesi ile ilgili olarakdeğerlendirilmiştir.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECT OF ZINC ON SEED GERMINATION AND PLANT GROWTHIN TOMATO (LYCOPERSICON ESCULENTUM MILL.)In this study, effect of zinc on seed germination and plant growth in tomato(Lycopersicon esculentum Mill.) was investigated. Hoagland solutions containing 1, 3,5, and 7 mM ZnCl2 and lacking Zn were employed as experimental medium. Seedswere imbibed in experimental solutions for 24 hours and then transfered into petridishes containing filter paper soaked with experimental solutions. They were observedfor 5 days in view of germination at 25±1ºC in growth chamber. After imbibition,anthocyanin, carotenoid, chlorophyll, and protein contents, and peroxidase activity weremeasured, in roots, hypocotyls, and cotyledons of 8 days old plants.There was no marked effect of zinc deficiency on seed germination. 1 mM of ZnCl2 wasfound to have induced germination, while increasing concentrations (3, 5, and 7 mM)inhibited it. Growth of root and hypocotyl was induced in 1 mM ZnCl2, but inhibited in3, 5, and 7 mM ZnCl2 and zinc deficiency. Conditions of Zn deficiency and abundance(3, 5, and 7 mM ZnCl2) resulted in an elevation of peroxidase activity. Increasedcarotenoids and total chlorophyll contents in the cotyledon were detected at 1-5 mMZnCl2 concentrations. The results were discussed with regard to plant growth anddevelopment.x