Digital zehirlenmesinin biyokimyasal olarak erken belirtileri, digital entoxikasyonu ve digital kullanan vakalarda serum kolinesteraz düzeyi
- Tez No: 19912
- Danışmanlar: DR. A. METİN CAMBAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET 1 Ekim 1990 ile 31 Mayıs 1991 tarihleri arasında S.B Ankara Hastanesi'ne müracaat ederek hastanemizin değişik dahiliye polikliniklerine ve kliniklerine yatırılan ve gelen 16'sında en- toxikasyon tespit edilen 48 digitalize hastada kolinesteraz seviyesi tayin edildi. Aynı hastaların serum digoxin düzeyleri ölçüldü. Ayrıca hiç digital kullanmamış 16 hasta kontrol grubu olarak alındı. Bu hastalarda da serum kolinesteraz düzeyleri ölçüldü. Hastalar digital entoxikasyonu olup olmamasına göre ve kontrol grubu olarak üçe ayrıldı. A Grubu digoxin alan ve entoxikasyon bulgusu olan 16 vaka, B Grubu digoxin alan ve entoxikasyon bulgusu olmayan 32 vaka, C Grubunu digoxin almayan 16 vaka oluşturdu. Kolinesteraz seviyesi entoxikasyon gösteren grupla, kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Entoxikasyon gösterenlerde ortalama 2902 Ü/İt. kontrol grubunda ortalama 6493 Ü/İt olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study cholinesterase level was determined in 16 digital entoxicated patients out of 48 digitalized already, who applied and hospitalized at different medical dreportments of Ministry of Public Health Ankara Hospital between the dates October 1st 1990 and May 31st 1991. Serum digoxin levels were also measured of these patients. On the other hand 16 patients who have never ingested digital was considered to be the control group. Pateints were divided into three cathegories according to whether they are digital entoxica ted or not. Group A: 16 patients who ingested digital and entoxicated by. Group B: 32 patients who ingested digital but have no intoxication sign. Group C: 16 patient who didn't inest digital at all as the control group. Cholinesterase level was compared between intoxication and control group.'. In the intoxicated patients the average valve of cholinesterase level was found 2902 Ü/İt. and the control group it was 64 93 Ü/İt. This finding was evaluated to be clinically significant.