Uzaktan algılama sistemleri yardımı ile hassas tarım uygulamaları ve Türkiye'de uygulama olanakları
Accurate agriculture practices with the help of remote detection systems and practice possibilities in Turkey
- Tez No: 199980
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİUzaktan Algılama Sistemleri Yardımı ile Hassas TarımUygulamaları ve Türkiye'de Uygulama OlanaklarıGökhan ÇAVAŞZiraat MühendisiTC.Trakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Makinaları Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Bülent EKER2007, Sayfa: 51Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGERJüri: Prof. Dr. Bülent EKER (Danışman)Jüri: Doç. Dr. Selçuk ALBUTUzaktan algılama, doğrudan temas olmaksızın nesneler hakkında bilgi elde etmebilimidir. İnsanların çeşitli gayelerle uzay boşluğuna yerleştirdiği ve sürekli dünyanınIIetrafında veya eşzamanlı olarak dünya ile birlikte dönen çok sayıda uydu vardır.Bunlardan bazıları uzaktan algılamada kullanılır. Bu uydulardan elde edilen görüntüler,dünya üzerindeki objelere geniş bir bakış açısıyla tepeden bakmamızı sağlar. Bugörüntüler sayesinde o yerin; toprak, su, orman, kaya, maden, bitki örtüsü gibi tabiikaynaklarını tanıyabiliriz. Bu çalışmada Türkiye'de ne kadar alanda pamuk ekildiğininbelirlenebileceği ortaya konmuştur. Benzer şekilde her bir bitkinin ekili olduğu alan,bunların illere ve bölgelere göre dağılımı tespit edilebilir. Belli bir alanda, belli birsürede meydana gelen değişiklikler belirlenebilir. Çalışmada spektral yansımadeğerlerine göre pamuk bitkisinin araştırma yapılan bölgede fenolojik olarakbelirlenmesi için temin edilen Temmuz-2001 tarihli Landsat 7 TM ve Ekim-2001 tarihliLandsat 5 TM uydu görüntülerinin 3-4-5 band kombinasyonları kullanılmıştır. Spektralyansıma değerlerinin kontrolü amaçlı yer kontrol noktaları 5-15 m. hassasiyetliMagellan 315 modeli GPS ile alınmış, çalışma bölgesinde yapılan örnekleme metodu ileEğitimli-Kontrollü sınıflandırma analizi yapılarak belirlenmesi istenen bitki türüne renktanımlamaları girilerek belirlenmiştir. Bu çalışma ile Uzaktan Algılama verileri analizedildiğinde tarımsal ürünlerin daha hızlı ve ideal bir şekilde analizinin ve kontrolününyapılabileceği ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Algılama, Hassas Tarım, ElektromanyetikSpektrum, Spektral Yansıma, Landsat
Özet (Çeviri)
IIIABSTRACTMaster of Sciences ThesisAccurate Agriculture Practices With The Help Of Remote DetectionSystems and Practice Possibilities In TurkeyGökhan ÇAVAŞAgriculture EngineerTC.Trakya UniversityThe Institute of Naturel and Applied SciencesAgricultural Machinery Mainscience SectionSupervisor: Prof.Dr. Bülent EKER2007, Page: 51Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGERJury: Prof. Dr. Bülent EKER (Supervisor)Jury: Doç. Dr. Selçuk ALBUTRemote detection is the sciences of obtaining information about objects withoutdirectly touch. There are lots of satellites in the space-orbiting earth or turningIVsimultaneously with the earth-installed by humans for various reasons. Some of theseuse remote detection. Images obtained from these satellites enable us to view the objectson the earth with a broad perspective. With these images, we can know that area?snatural resources like soil, water, forest, rock, mineral and vegetation. In this study, itwas shown that, the amount of cotton cultivated areas in Turkey can be determined.Similarly, cultivated area for each plant, their distribution in each province and regioncan be determined. Changes in a certain area in a certain time period can be determinedalso. In this study, 3-4-5 band combinations of satellite images of Landsat 7 TM (July2001) and Landsat 5 TM (October 2001) were used to determine cotton plantfenologically by spectral reflection values in research area. Ground control points ofspectral reflection values for control were taken by Magellan 315 model with 5-15 maccuracy. With sampling method conducted at study area, educated-controlledclassification analysis was made and color definitions were entered to determine theplant type to be defined. With this paper, it was put forward that by analyzing RemoteDetection data, agricultural products can be analyzed and controlled much more quickerand ideally.KEYWORDS: Remote Sensing, Precision Agriculture, Electromagnetic Spectrum,Spectral Reflectance, Landsat