Isparta sanayi yapılarının deprem davranışının incelenmesi
Earthquake response of industrial buildings in Isparta
  1. Tez No: 200154
  2. Yazar: SÜMEYRA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
iiÖZETISPARTA SANAYİ YAPILARININ DEPREM DAVRANIŞININİNCELENMESİSümeyra ÖZMENTürkiye bir deprem ülkesidir. Yüzölçümünün %90' ı ve nüfusun %92'si deprembölgesi içinde yer almaktadır. Yapılara gelen dış etkiler arasında deprem etkisi çokönemli bir yer tutmaktadır.Türkiye'de yapılacak büyük açıklıklı sanayi yapılarının tasarımında ve yapısaloluşumunda, deprem faktörü çok önemli bir etkendir. Sanayi yapıları kuruluş veyapım maliyetleri yüksek olan yapılardır.Ayrıca üretim programlarında meydana gelen aksama ve duraklamaları hiçbirişletmeci istemez ve bu yönde tedbirlerini alır. Felaketler yapılara hasar verebileceğigibi üretim programını kesintiye uğratarak ta zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Herülke için milli servet ve istihdam kaynağı olan sanayi yapılarının korunması veüretimlerinin sürekli olması ekonomiler için çok önemli ve çok değerlidir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin hemen her yerinde benzer olarak inşa edilmişsanayi yapılarının deprem güvenliğinin incelenmesi ve bu yapıların mevcutdurumlarının değerlendirilmesidir.Çalışmada, Isparta Petek Sanayi B tipi bloklar mevcut donatı durumu da dikkatealınarak modellenip artımsal statik itme analizleri yapılmıştır. Farklı betondayanımları göz önüne alınarak yapının davranışının incelenmesi çalışmanın esasınıoluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de yürürlükte olan Afet Bölgelerinde YapılacakYapılar Hakkındaki Yönetmelik'teki (1998) birinci derece deprem bölgesi ve Z1yerel zemin sınıfı için farklı beton sınıfları kullanılarak artımsal statik itme analiziyapılmış, sismik davranışı ve sismik performansı incelenmiştir. Zaman tanımalanında farklı deprem ivmeleri verilerek yapının davranışı incelenmiştir. Buyapıların güçlendirilmesi için değişik alternatiflerle çözümlemeler yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Sanayi Yapıları, Artımsal İtme Analizi, Zaman TanımAlanı, Dinamik Analiz
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTEARTHQUAKE RESPONSE OF INDUSTRIAL BUILDINGS IN ISPARTASümeyra ÖZMENTurkey is an earthquake - prone country. % 90 of its total area and 92 % of itspopulation are included within the range of earthquake zone. Among the outer effectswhich affect the buildings and structures that of the earthquakes holds a greatimportance.Earthquake is a crucial factor in the design and structural posture of the industrialbuildings with larger spans which are constructed in Turkey. Industrial buildings arethe ones whose organization and construction costs are high.In addition, no manufacturer wants to suffer from any delay or failure during theproduction processes, and so they take the required measures. The disasters maydamage the buildings and give rise to harmful, undesired results by interrupting theproduction. The protection of the industrial buildings as well as the sustainability oftheir productions is crucial and highly valuable for the economy.The aim of this study is to examine the earthquake safety of the industrial buildingsand structures which have been constructed all over Turkey in a similar manner witheach other and to assess the current conditions of these structures.In this study, having also considered their present installations and equipment,Isparta Petek Sanayi B-type blocks were modeled and then their pushover analysiswas done. This study is based on analyzing the behavior of the structures by takingtheir different concrete strengths into consideration. In this thesis, the pushoveranalysis of the structures which have been constructed in accordance with theSpecification for Structures to be Built in Disaster Areas (1998) using the differentconcrete types designed for the first-degree earthquake zone and local ground classZ1 was done, and then their seismic behavior and seismic performance were studied.The behavior of the structures was examined through different earthquakeaccelerations applied during the time history. To conclude, different analysis andrecommendations for the reinforcement of these structures were made.KEY WORDS: Industrial Buildings, Pushover Analysis, Time History, DynamicAnalysis