Aydın koşullarında cin mısır bitkisinin damla yöntemiyle sulanması
Drip irrigation of corn in the Aydın region
- Tez No: 200663
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Arastırma ve Uygulama Çiftliğinde 2006 yılında yürütülen bu çalısmada, cin mısırda farklı sulama aralığı ve su düzeylerinin dane verimi ile bazı verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi arastırılmıstır. Arastırma üç tekerrürlü ve iki faktörlü tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmustur. Denemelerde 3 ve 6 gün aralıklarında A sınıfı buharlasma kabından olusan birikimli buharlasmanın % 40, % 60, % 80, % 100, % 120 ve % 0'ının karsılandığı altı su düzeyi olmak üzere toplam 12 sulama konusu incelenmistir. Sonuçta, sulama aralığı ve su düzeylerinin dane verimini etkilediği, en yüksek verimin 3 gün sulama aralığında ve % 100 sulama suyu alan K4 konusundan (641,6 kg/da) elde edildiği saptanmıstır. Önerilen K4 konusuna toplam 19'ar sulama ile sırasıyla 563,0 mm sulama suyu uygulanmıs ve bu konudan yine 579,0 mm'lik mevsimlik bitki su tüketimi hesaplanmıstır. Arastırmadan elde edilen verim ve bazı kalite özellikleri kullanılarak yapılan varyans analizi sonuçlarına göre, gerek sulama aralığının gerekse su düzeyinin, bitki boyuna, bitkideki yaprak sayısına, koçan boyuna, koçan çapına, koçandaki dane sayısına ve bin dane ağırlığına etkisinin önemli olduğu belirlenmistir. 2007, 66 sayfa Anahtar sözcükler Cin mısır (zea mays everta sturt.), sulama aralığı, sulama düzeyi, damla sulama kalite parametreleri, su-verim iliskisi faktörü.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of different irrigation intervals and levels on grain yield and some yield quality paremeters of popcorn in the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture at Adnan Menderes University during the year of 2006. Experiment was set up out in randomized plot design with two factors and three replications. In the trials, irrigation water was applied to corn as 40 %, 60 %, 80 %, 100 , % 120 and 0 % of evaporation from Class A Pan corresponding to 3- and 6-day irrigation frequencies. The results revealed that irrigation intervals and levels affected the corn grain yield and the highest grain yields were obtained as 641,6 kg/da at full irrigation level of 100 % (K4) of control plot and in 3 days of intervals. The amounts of applied irrigation water 563,0 mm and seasonal water consumption value 579,0 mm in the full irrigation treatment. Irrigation water was applied 19 times during the growing season in the suggested plots (K4). Irrigation intervals and the amount of irrigation water applied were both affected the plant height, leaf number per plant, ear diameter, ear length, kernel number per ear and kernel weight. 2007, 66 sayfa Key Words : Popcorn (zea mays everta sturt.), irrigation intervals, irrigation level, drip irrigation, quality parameters, yield response factor.