Zeytinyağı fabrikası atığı olan karasuyun mısır bitkisinin yetiştiriciliğinde gübre olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of using possibilities of olive oil waste water (mills) as fertilizer in maize (Zea mays L.) growing
  1. Tez No: 200674
  2. Yazar: JÜLİDE FIRAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİME SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmada mısırda farklı karasu (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 g/kg) ve kireç (0, % 2.5 ve % 5.0) dozlarının uygulanarak toprak verimliligine ve mısır gelisimine olan etkileri degerlendirmektedir. Arastırma; üretim mekânı olarak saksı çalısmalarında A.D.Ü. Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünün 240 m2'lik plastik serasında, 2 yıllık bir çalısma olarak yapılmıstır. Arastırmada saksı denemesi; kontrol dâhil 7 karasu dozu, 3 CaCO3 uygulaması. ile tesadüf parseller Deneme Deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüstür. Yetistirilecek bitki olarak mısır (maize) çesidi bölgede yetistiriciligi yapılan pioneer 31G98 kullanılmıstır. Bu süreçte bitkinin morfolojik gözlemleri yapılmıstır.(çimlenme sayıları, bitki boyu, çapı, sarı yaprak sayısı, kuru yaprak sayısı, yaprak sayıları, fenol, klorofil, renk okuması). Deneme sonunda alınan yaprak ve toprak örneklerinde fiziksel (pH, EC, organik madde, Kuru madde miktarı) ve kimyasal (N, P, K, Ca, Na, Mg, B, Fe, Zn, Mn, Cu) analizler yapılmıstır. Arastırmada uygulanan karasu dozlarının, kireç dozlarının ve karasu+kireç dozlarının karsılıklı iliskileri, hem toprak hem de bitki analiz sonuçlarının degerlendirilmesi bakımından istatistikî açıdan önemli iliskiler elde edilmistir. Karasu dozları toprakların P, K, Na içeriklerini kontrole göre dozlara paralel olarak arttırdıgı benzer durum toprakların Fe, Mn, Zn ve B içeriklerinde de belirlendi ve istatistiki açıdan önemli bulundu ve dozlara paralel olarak arttırmıstır. Karasu dozları, bitkilerin çimlenme, yaprak sayısı, çap, sarı yaprak sayısı üzerine olumsuz yönde etkilemistir.( 4kg/m2 karasu dozundan sonra) Uygulanan kireç uygulamaları doz arttıkça toprakların pH içerigini arttırdıgını, P, Mg, Na, içerigini düsürdügünü ancak B içerigini arttırdıgı belirlenmistir. Bitkilerin N, Ca, Mg, Zn içerigini arttırırken, Mn ve Cu içerigini düsürmüstür. Uygulanan farklı karasu ve kireç dozlarının karsılıklı etkileri sonucunda toprakların % toplam tuz, % organik madde, içerigi artarken, Ca, Cu içerigi üzerine hem karasu dozunun hem de kireç uygulamasının birlikte etkisinin karasuyun 15?20 g/kg dozunda, % 2.5 kireç dozunda elde edilmistir. Bitkilerin besin maddesi içerigine baktıgımızda artan karasu dozları bitkinin K içerigini % 2.5 kireç dozunda arttırırken, % 5.0 dozunda 20g/kg dozunda en yüksek degere ulasmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study the impacts of various olive oil waste water (0, 5, 15, 20, 25, 30 g/kg) and calcium (0, 2.5 % and 5.0%) doses on the soil fertility and the development of corn were evaluated. The research was carried out as a pot experiment in the 250 m2 plastic greenhouse of ADU Faculty Agriculture and took two years to complete. In the study, the pot experiment included 7 wastewater doses including the control, 3 CaCO3 applications and 3 repetitions in random plot experimental design. The pioneer 31G98 type of maize was chosen as a plant produced in the region. In this process, the morphological features of the plant (germination, plant size, diameter, number of yellow leaves, number of dry leaves, number of leaves, phenol, chlorophyll, color reading) were observed. Physical (PH, EC, organic matter, dry matter) and chemical (N, P, K, Ca, Na, Mg, B, Fe, Zn, Mn, Cu) analyses were carried out on the samples of leaves and soil taken after the experiments. In the study statistically significant relationships were obtained in terms of the doses of olive oil waste water, lime, and waste water+lime in the evaluation of the results of soil and plant analyses. It has been observed that waste water doses increased the levels of P, K, and Na ingredients in the soil compared to controls. Similar situation was observed in terms of Fe, Mn, and B levels were found statistically significant and increased together with the increasing waste water doses. The waste water doses had a negative and significant effect on the germination, number of leaves, diameter, and number of yellow leaves features of the plant.(after the treatment of 4kg/m2 dose) It was found that increasing lime treatments the pH level of the soil increased but P, Mg, and Na levels decreased. Waste water treatments increased the B level with the doses. It also increased the N, Ca, Mg, and Zn levels but decreased Mn and Cu levels. After the treatment of waste water lime doses, the total salt %, and organic material % of the soils increased. The impact of both waste water and lime treatment on Ca and Cu levels were obtained at 15-20 g/kg dose, and 2.5 % lime dose. In terms of plant nutrients ingredients, increasing waste water doses increased the K level at 2.5 % lime dose, its highest level was observed at 5.0 %, 20 g/kg doses.