Altlığa alüminyum sülfat eklenmesinin etlik piliçlerin gelişme performansları üzerine etkileri
The effects of adding aluminium sulfate to litter on growth performances of broiler
  1. Tez No: 200932
  2. Yazar: EMİNE ALKIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET FATİH ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalısmanın amacı, etlik piliç yetistiriciliginde altlıga Alüminyum Sülfat [Al2(SO4)3 14 H2O] ilavesinin hayvanların performanslarına etkilerini ortaya koymaktır. Çalısmada 645 adet günlük Ross 308 etlik piliç civcivler kullanılmıstır. Civcivler tesadüfî olarak 4 farklı atlık grubuna (kontrol saman, kontrol talas, Alum muamele edilmis saman ve Alum muamele edilmis talas) dagıtılmıstır. Denemede, haftalık canlı agırlıklar, yasama gücü, yemden yararlanma oranı (YYO) ve altlık nemindeki degisim belirlenmistir. Deneme sonunda her bölmeden alınan altlıkta kuru madde (%) ve kül (%) degerleri yanında N, P, K, Ca, Mg, Cu, Zn degerleri tespit edilmistir. 42. gün sonunda her gruptan rasgele seçilmis 5 disi ve 5 erkek etlik piliçte karkas özellikleri (kesim agırlıgı (g), but (g), gögüs(g), boyun (g),kanat(g), taslık(g), karaciger(g), kalp(g), sırt(g) ve abdominal yag (g) ) belirlenmistir. Deneme sonu canlı agırlıklar kontrol saman, kontrol talas, muamele saman ve muamele talas gruplarında sırasıyla disilerde; 2173.46 g, 2183.43 g, 2365.74 g, 2383.27g erkeklerde ise; 2566.69 g, 2503.43 g, 2578.68 g, 2675.46 g olarak belirlenmis ve gruplar arası farklılıklar önemli bulunmustur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of adding aluminum sulfate [Al2(SO4)3 14 H2O] to litter of broiler growth performances. In this experiment, 645 one day old Ross 308 broiler chicks were randomly divided into 4 litter group (control straw, control sawdust, Alum treated- straw and Alum treated-sawdust). Live weights, livability, feed conversion ratio (FCR) and variation of litter moisture was determined weekly in this experiment. N, P, K, Ca, Mg, Cu, Zn, dry matter(%) and ash (%) values were determined in litter which was taken from each groups at the end of the experiment. Carcass characteristics (slaughtering weight (g), thigh (g), breast (g), neck (g), wing (g), gizzard (g), liver (g), heart (g), back (g) and abdominal fat (g) ) in the 5 male and 5 female broilers which were randomly selected from each groups of litter were determined on 42 day old. At the end of the experiment, live weights of control straw, control sawdust, Alum treated- straw and Alum treated-sawdust groups in females were 2173.46 g, 2183.43 g, 2365.74 g, 2383.27g respectively and in males were 2566.69 g, 2503.43 g, 2578.68 g, 2675.46 g respectively. FCR of control straw, control sawdust, Alum treated- straw and Alum treated-sawdust groups were 1.76, 1.72, 1.86 and 1.77 respectively. Livability of control straw, control sawdust, Alum treated- straw and Alum treated-sawdust groups in females were % 88.59, % 90.55, % 83.97 and % 88.13 respectively and in males % 91.73, % 96.51, % 90.64 ve % 90.79 respectively. Livability (%) was not different (P>0.05) among treatments.