Bulanık doğrusal programlama ve üretim planlama üzerine bir uygulama
Fuzzy lineer programming and a study about production planning
- Tez No: 201379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kapsamında bulanık ortamda karar vermeyi sağlayan modellerden biri olan bulanık doğrusal programlama modeli incelenmiş ve bir üretim işletmesine ait bütünleşik üretim planı bu model ile bulanık ortamda çözülmüştür. Üretim planlamanın amacı yakın gelecekteki dalgalanan ve belirsizlik gösteren taleplerin karşılanması için üretim seviyelerini belirlemek, işten çıkarma, fazla mesai, stok seviyesi gibi konularda karar ve politikaların oluşturulması ve böylece kullanılacak uygun kaynakların belirlenmesidir. Üretim planlama modellerinden herhangi biri kullanıldığında çoğu zaman amaçlar ve model girdilerini (kaynaklar ve talepler) sabit/ kesin kabul ederiz. Pratikte ise talepler, kaynaklar ve maliyetler genellikle belirsiz ve bulanıklardır. Bu çalışmada da üretim planlama problemi bulanık bir ortamdadır. Çalışmanın ilk bölümünde bulanık mantık kavramı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, bulanık kümelerde temel işlemler ve bulanık küme özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, bulanık kümelerin özel bir alt kümesi olan bulanık sayılara değinilmiştir. Dördüncü bölümde, bulanık doğrusal programlama problemlerinin çözüm yaklaşımları incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise bir üretim işletmesine ait üretim planlama probleminin bulanık doğrusal programlama ve doğrusal programlama ile çözümü yer almaktadır. Anahtar kelimeler : bulanık mantık, bulanık sayılar, bulanık doğrusal programlama, üretim planlama
Özet (Çeviri)
In this study one of the models of fuzzy decision making that is fuzzy linear programming model is examined. The scope of the production planning is making decisions about determining the production levels, quantity of operators, stock levels to satisfy the uncertain order . When one of the production planning model is used, objectives and model inputs (orders and sources) are supposed to be certain. But , pratically orders, sources and costs are generally uncertain and fuzzy. And also , in this study production planning problem is in a fuzzy case. In the first part of the study, the basic concepts of fuzzy logic is introduced. In the second part, the basic operations in fuzzy sets and its features are given. In the third part, it is tried to explain the solution approaches of the fuzzy linear programming problems. In the fourth, the approach for solving the fuzzy linear programming problems are explained. In the last part, linear and fuzzy linear programming solutions of a production planning problem belonging to a company are taken place. Key words : fuzzy logic, fuzzy numbers, fuzzy linear programming, production planning