EPDM atıklarının otomotiv endüstrisinde değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
An investigation into the reusability of EPDM wastes in automotive industry
- Tez No: 201567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plastik malzemeler günlük basit uygulamalardan karmasık yüksek teknoloji uygulamalarına kadar genis bir yelpazede kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanımı hafiflik ve saglamlık gibi özel avantajları nedeniyle özellikle otomotiv endüstrisinde her geçen gün hızlı bir sekilde artmaktadır. Günümüzde plastiklerin kullanımı metalleri ve seramikleri hacim bakımından çok gerilerde bırakmıstır. Kullanımdaki bu hızlı genislemenin bir sonucu olarak, plastik atıkları çözülecek gerçek bir problem haline gelmistir Tüketilen diger malzemelerde oldugu gibi, plastik atıkları çevre için önemli bir tehdit olusturmaktadır. Plastik atıklarının degerlendirilmesi gerek ekonomik açıdan ve gerekse çevre açısından büyük öneme sahiptir. Plastik atıkları genel olarak, isleme sırasında olusan atıklar ve kullanım sonrası olusan atıklar olmak üzere sınıflandırılabilirler. sleme atıkları sıklıkla aynı firmada yeniden kullanılmaktadır. Kullanım sonrası olusan atıklar degisik yöntemlerle degerlendirilmektedir. EPDM (Etilen propilen dien monomeri) kauçugu genis uygulama yelpazesi tarafından karakterize edilen bir elastomerdir. Bu malzemenin islenmesinden ve kullanımından önemli miktarlarda artık ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bu malzeme termoset yapısından dolayı dogrudan geri dönüsüme girmemekte ve genellikle çimento sektöründe yakıt olarak kullanılmaktadır. Bu önemli bir ekonomik kayıp anlamına gelmektedir. Bu çalısmanın amacı EPDM atıklarının tekrar kullanılabilirligi üzerine bir inceleme yapmaktır. Bir sektör olarak EPDM'in sıklıkla polipropilen ile karısım halinde kullanıldıgı otomotiv sektörü göz önüne alınmıstır. Toz haline getirilmis vi EPDM, polipropilen matrise ekstrüzyon metoduyla agırlıkça % 10, 20, 30, 40 ve 50 oranlarında karıstırıldı. Bu karısımdan enjeksiyon yöntemiyle test numuneleri hazırlandı. Hazırlanan numunelerle çekme, Izod darbe, sertlik, yogunluk, akıs, ısı altında deformasyon, Vicat yumusama noktası testleri yapıldı. Polipropilen matris içerisinde toz halindeki EPDM oranının artması ile çekme mukavemeti, kopma mukavemeti, elastiklik modülü, sertlik, yogunluk, ısı altında deformasyon ve vicat yumusama degerleri azaldı. Bununla birlikte kopma uzaması ve izod darbe degerleri arttı.
Özet (Çeviri)
Plastics materials have been used in a wide spectrum ranging from simple daily applications to complex high technology applications. The use of these materials has rapidly increased especially in automotive industry due to their special advantages such as light weight and strength. Nowadays, the use of plastics has exceeded the use of metals and ceramics by volume. As a result of this rapid expansion in usage, plastics? wastes have become a real problem to solve. Plastics? wastes pose an important threat for environment as with other consumed materials. Recycling of plastics? wastes has great importance for both economy and environment. Plastics? wastes can generally be classified as wastes formed during processing (pre-consumer waste) and after usage (post-consumer waste). Pre-consumer wastes are recycled often in the same firm. Post-consumer wastes are recycled by different methods. EPDM rubber (ethylene propylene diene monomer rubber) is an elastomer which is characterized by wide range of applications. Processing and usage of this material leaves a considerable amount of waste. However, this material is not directly recycled due to its thermoset structure and generally used as a fuel in cement sector. This means an important economical loss. The aim of this study is to investigate the reusability of EPDM wastes. Automotive sector was considered as a sector since polypropylene was often used with EPDM as a mixture. %10, 20, 30, 40 and 50 by weight ground EPDM were mixed with PP matrix by extrusion method. Test specimens were prepared out of those mixtures by injection moulding. Tensile, Izod impact, hardness, density, melt flow index, heat deflection and Vicat softening point tests were performed on the specimens. viii Tensile strength, force at break, E modulus, hardness, heat deflection and Vicat softening temperature values decreased with the increasing ground EPDM content in polypropylene matrix. However, Izod impact and elongation at break values increased.