Özgürlük ve 60. Yıl parkları (Kadıköy) yöresinin polinizasyon olayları ve alerjik polenlerin saptanması
The pollination events and identification of allergic pollens at özgürlük and 60. Yıl parks (Kadıköy) area
- Tez No: 201651
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Polenler bitkilerin çiçeklenme dönemlerine bağlı olarak atmosfere dağılırlar. Bu polenlerin bir kısmı duyarlı kişilerde , alerjik astım ve saman nezlesi gibi çeşitli alerjik hastalıklara sebep olur. Alerjik reaksiyonlara neden olan bu polenlerin atmosferde bulunma zamanlarının ve mevsimlere göre yoğunluklarının saptanması, bu tip hastalıkların teşhisinin doğru konmasını ve tedavinin daha hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Aerobiyoloji, atmosferde bulunan polen, spor gibi mikroorganizmaların kaynaklarını, yayılışlarını, taşınma şekillerini, diğer canlılar üzerindeki etkilerini inceleyen bilim dalıdır. Aeropalinoloji ise havadaki polen ve sporların tanımını ve m3 havada veya cm2'lik yüzeydeki miktarının saatlik, günlük, haftalık, aylık ve değişimlerini araştıran aerobiyolojinin alt dalıdır. Atmosferdeki polen miktarlarının haftalık ve aylık değişimlerinin belirlenmesi bunlara bağlı olarak gözlenen hastalıkların tanı ve tedavisinde büyük yarar sağlar. Bu amaçla yapılan tez çalışmasında gravimetrik yönteme uygun olarak Durham aleti kullanılarak Göztepe Parkı ve 60. Yıl Parkı civarında atmosferde bulunan polenler yakalanmış ve bu polenlerin atmosferde bulunma zamanı ve yoğunluğu tespit edilmiştir. Polenlerin atmosferden yakalanması için polen tesbit ve montaj maddesi olarak gliserinjelatin kullanılmıştır. Yakalanan polenler, daha önce çevreden toplanıp Wodehouse yöntemiyle daimi preperat haline getirilen referans preperatları, temel kitaplar ve ilgili literatürlerle karşılaştırılıp polenlerin hangi taksona ait olduğu belirlenmiştir. Ocak 2005- Aralık 2005 tarihleri arasında Kadıköy Yöresi Göztepe parkından 26 farklı taksona ait toplam 4560 adet polen tespit edilmiştir. Bu polenlerin 3954 tanesi odunsu, 572 tanesi otsu taksonlara aittir. Odunsu bitkiler, tespit edilen polenlerin %86.93'ünü, otsu bitkiler ise tespit edilen polenlerin %12.54'ünü oluşturmaktadır. Aynı tarihler arasında Kadıköy Yöresi 60. yıl parkından 35 farklı taksona ait toplam 5639 adet polen tespit edilmiştir. Bu polenlerin 4445 tanesi odunsu, 1113 tanesi otsu taksonlara aittir. Odunsu bitkiler, tespit edilen polenlerin %79'unu, otsu bitkiler ise tespit edilen polenlerin %19.74'ünü oluşturmaktadır. Polenlerin atmosferde bulunma yoğunlukları ile klimatik faktörlerin arasındaki ilişkinin anlaşılabilmesi için Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesinden alınan veriler kullanılmıştır. Bu klimatik faktörlerden özellikle rüzgar, yağış, sıcaklık ve nem miktarının polen tozlaşmasına etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yakalanan polenlerden Acer negundo, Aesculus hippocastanum, Cupressus sempervirens, Pinus pinaster, Pinus nigra, Platanus orientalis, Quercus ilex türleri alerjik etkileri oldukları bilinen odunsu bitki polenleridir. Otsu bitki polenlerinden Poaceae familyası bitkileri oldukça alerjen polenler üretir. Bu polenlerin en yoğun olduğu dönemler Mayıs ve Haziran aylarıdır.
Özet (Çeviri)
Pollens spread around the atmosphere in connection with the flowering period of the plants. Some of these pollens, cause allergic reactions such as hay fever and allergic asthma on sensitive people. To define the timing and find out the density according to seasons of pollens which cause allergic reactions, would help to identify illnesses more correctly and treat them more safely. Aerobiology is a branch of biological studies which examines microorganisms existing in the atmosphere like the pollens and spore, with their origins, the way they spread out, the way they are carried and their effects on other living creatures. Aeropalinology, on the other side, is the sub-branch of aerobiology, examining the identification of pollens and spore in the air and their amounts in m3 on air and cm2 on surface according to hour, day, week and month. To designate the weekly and monthly change of pollen amount in the atmosphere, would serve to identify and cure illnesses observed in connection to them. In this study, the Durham apparatus is placed in Göztepe Park and 60. Yıl Park, appropriate to the gravimetric method, the pollens on the atmosphere are caught and pollen density has been found out. Glycerine gelatin is used to catch the pollens from the atmosphere as polen fixing and montage material. The pollens taxons are identified, by the help of references , previous preperations, books and studies. There has been identified, 4560 pollens in total, belonging to 26 different taxa, in Kadıköy Göztepe Park, between January 2005 and December 2005. 3954 of the pollens belong to arboreal and 572 of them to non-arboreal taxa. Arboreal plants make up the 86,9 percent of the pollens found and the non-arboreal plants make up the 12,54 percent of it. Between the same dates, there has been identified 5639 pollens belonging to 35 different taxa, in Kadıköy 60. Yıl Park. 4445 of the pollens belong to arboreal and 1113 of them belong to non-arboreal taxa. Arboreal plants make up the 79 percent of the pollens found and the non-arboreal plants make up the 19,74 percent of it. The data taken from Meteorology General Management Data Processing Department has been used to understand the relationship between the density of pollens existing in atmosphere and climatic factors. Especially wind, rain, heat and humidity amounts from these climatic factors upon pollination have been evaluated. Acer negundo, Aesculus hippocastanum, Cupressus sempervirens, Pinus pinaster, Pinus nigra, Platanus orientalis, Quercus ilex, which are caught in this research, are known as arboreal plant pollens to have allergic effects. Poaceae family plants produce rather allergic pollens. May and June are the terms in which these pollens are dense.