Effects of chloride ion and the types of oxides on the antibacterial activities of inorganic oxide supported Ag materials
Klorur iyonunun ve oksit çeşitlerinin inorganik oskit destekli gümüş malzemelerinin antibakteriyel aktiviteleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 202149
  2. Yazar: MERT TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TIHMINLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. EROL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısma gümüs içeren oksit destekli malzemeler ve antibakteriyel etkilerini içermektedir. Çalısmada, gümüs iyonlarının yavas ve kontrollu salınımından yararlanarak uzun süreli bir etki sağlamak amacıyla oksit desteklerin üzerinde gümüs klorür nano-kristalleri olusturulması amaçlanmıstır. ?ki çesit oksit destek malzemesi -titanyum dioksit ve çinko oksit/silika- ve dar bir aralıkta parça boyut dağılımı (değisken yükleme oranları kullanılarak) elde etme olanağı veren sol-gel yöntemi ile hazırlanmıstır. Titanyum oksit matriksindeki gümüs klorür kristalleri tek basamaklı sol-gel yöntemi ile jellesme sırasında ve/veya olmadan önce olusmustur. Gümüs klorür olusturmak için kullanılan bir diğer yöntem ise Ag nano-metal kristalleri bulunan tozlara HCl islemi uygulamaktır. Hazırlanan örneklerin karakterize edilmesi XRD, SEM ve BET ile yapılmıstır. Örneklerin antibakteriyel etkileri disk yayılma yöntemi ile Gram negatif E.coli bacterisine karsı uygulanmıstır. Antibakteriyel aktivite testlerinde gümüs ve gümüs klorür içeren örnekler uzun süreli etkileri aynı malzemeyi birden fazla kullanarak karsılastırılmıstır. Bu çalısmada gümüs klorür içeren örnekler standart besiyer ortamında (diğer bir deyisle: engelleyici iyon etkisi en az olan) en yüksek antibakteriyel etki alanı göstermistir. Fakat, yüksek konsantrasyona sahip besiyeri ortamında Ag nano-kristal parçacıkları içeren örnekler daha fazla aktivite göstermistir. ZnO ? SiO2 örneklerinde ise en fazla antibakteriyel aktivite beklenenin tersine en düsük ZnO konsantrasyonunda görüldü. Bundan baska, destek malzemelerin antibakteriyel aktivitelerinin karsılastırılmasında, gümüs içeren ZnO ? SiO2 destekli malzemelerin gümüs içeren TiO2 e göre daha aktif olduğu bulundu. Antibakteriyel test yapılmıs malzemeler XRD ile incelendiğinde, gümüs nano-kristallerinin besiyerinden gelen Cliyonları nedeniyle AgCl kristallere dönüstüğü gözlenmistir. AgCl olusumu kullanılan besiyerin içeriğine bağlı olarak test edilen malzemeler arasında bir etkilesim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the silver containing oxide supported materials and their antibacterial efficacies. Major goal of this study is to prepare silver chloride nano- crystals on oxide supports to provide a long?lasting protection due to the slow and controlled release of silver ions from the materials. Two oxide supports, titanium dioxide and zinc oxide ? silica matrices were synthesized via a sol-gel route which allows one to easily tailor textural and chemical properties. Two approaches were followed to form AgCl containing materials; to synthesize AgCl containing materials in a single step sol ? gel route and to form AgCl in the materials by HCl treatment of metallic Ag containing oxide materials. The characterization of the samples were performed by using XRD, SEM, and BET techniques. Antibacterial efficacies of the powders were investigated by disk diffusion (zone inhibition) method against Gram negative E. coli bacteria. In the antibacterial activity tests, the powders containing metallic Ag and/or AgCl nano- crystals were compared with the repeated usage to study the feasibility of their long- term protection. In this study, it was found that AgCl nano-crytals containing samples showed a larger zone of inhibition than Ag containing samples in the standard media whose ingredient?s inhibitory effect on the antibacterial activity is the lowest. However, in the high broth containing media, metallic Ag nano-crystals containing samples showed higher zone of inhibition than AgCl containing samples which reveals the dependence of antibacterial activity on the type of media. In ZnO ? SiO2 samples, the highest antibacterial activity was found unexpectedly at the lowest ZnO concentration. Moreover, Ag containing ZnO ? SiO2 was found to be more active than Ag containing TiO2 samples. As the antibacterial tested samples were investigated by XRD, it was seen that Ag crystals were formed into AgCl crystal because of the Cl- ions present in the broth media. AgCl formation indicates that there is an interaction between the content of growth media and the antibacterial materials.