Lenfadenopatili hastalarda edinsel toxoplasmosis insidansı
  1. Tez No: 20315
  2. Yazar: M.TEOMAN İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. AYDINTEN KUMON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Lenf düğümü büyümelerinin nedenlerinden birisi olarak düşünülen Toxoplasmosis in tanısında etkeni izole etmek zor olduğundan, bu hastalığın tanısında serolojik tanı yöntemleri önem taşımaktadır. 1989-1990 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çeşitli polikliniklere lenfadenopati yakınmaları ile gelen 100 hastada IFAT ve ELISA serolojik testleri uygulanarak toxoplasma IgG ve IgM antikorları araştırılmıştır. Ayrıca bu hastaların 40 tanesinde lenf biyopsisi yapılarak değerlendirilmeye alınmıştır. Hastalar yaş grupları, cinsiyet, lenf adenopat i yerleşme yeri, beslenme ve evcil hayvan barındırma alışkanlıkları, araştırılmıştır. IFAT ve ELISA testleri ile Toxoplasma antikorları, 100 lenf adenopat il i olgunun %67'sinde (67) IgG pozitif, %13'ünde (13) IgM pozitif, olarak bulunmuştur. Pozitif olgular yaş gruplarına göre incelendiğinde Toxoplasma IgG ve IgM antikor pozitifliği 0-15 yaşları arasında IgG %41 (7), IgM %5 (1), 16-30 yaşları arasında IgG %80 (37), IgM %15 (7), 31 yaş üzerinde IgG %64 (24), IgM %13 (5) oranında saptanmıştır. Lenf adenopat il i olgularda, Toxoplasmosis enfeksiyonunun tanısında yardımcı olacak serolojik testlerin yapılması, gerekirse b i ops i sonuçları ile desteklenmesi uygun olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Toxoplasmosis, which thought to be one of the reasons of lymph node enlargement, it is difficult to isolate the parasite, Toxoplasma gondii, so serological diagnostic methods have great importance in diagnosis. IgG and IgM antibodies are determined with IFAT and ELI S A serological methods in 100 patients with lenfadenopaty who attended to various clinics of Ege University Medicine Faculty Hospital between 1989-1990. furthermore, lymph node biopsies were performed and evaluated in 40 of these patients. The age groups, sex, localization of lymphadenopaty, the habit of feeding and pet housing are questioned. Toxoplasma IgG class antibodies were detected in 67% of the patients, while IgM were positive in 13 patients(13%). The percent of IgG antibody positives due to age groups were 41% in 0-15, 80% in 16-30, 15% in above 31 while, IgM positivity were detected as 5%, 15%, 13% respectively. In patients with lymphadenopaty, serological tests should be performed for the diagnosis of Toxoplasmosis infection and it is considered to be supported by biopsy results, if required.