Deneysel tiroidektomi modelinde polietilen glikol ve dekstran 70'in adezyon önleyici etkinliği
Efficacy of anti-adhesive barriers polyethylenglycol and dextran 70 in secondary thyroidectomy: An experimental study
- Tez No: 203230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KORAY ATİLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma iki anti-adeziv bariyer, polietilenglikol ve dekstran 70'in deneysel tiroidektomi modelinde yapışıklık önleme etkinliğini değerlendirmek üzere planlandı.Yirmisekiz Winstar Albino rat sağ subtotal tiroidektomi sonrası randomize edilerek üç gruba ayrıldı. Bir gruba polietilenglikol (n=10), diğer gruba dekstran 70 (n=10 ) uygulandı. Üçüncü grup ise kontrol grubuydu (n=8). Postoperatif 14. günde, ratlar genel anestezi altında tekrar ameliyat edilerek cerrahi alan adezyon oluşumu açısından değerlendirildi. Adezyon oluşumu 0 (hiç yapışıklık yok) ile 2 (keskin disseksiyon gerektiren fibröz adezyonların varlığı) arasında skorlandı. Histopatolojik olarak fibroblast, fibrozis, damar proliferasyonu, yağ nekrozu, Polimorfonükleer lökosit, makrofaj, lenfosit, konjesyon, kanama, ödem, mikroorganizma ve yabancı cisim doku reaksiyonu açısından değerlendirildi.Kontrol grubunda iki hayvan, Dekstran 70 ve polietilenglikol (PEG) grubunda ise birer hayvanda operasyon lojuna ulaşabilmek için keskin disseksiyon gerekti. PEG grubunda 10 ratın 7'sinde disseksiyon gerektirecek yapışıklığa rastlanmadı. Yapışıklık skorlaması açısından PEG grubu ile kontrol grubu kıyaslandığında anlamlı farklılık tespit edildi (p=
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effectiveness of two anti- adhesive barriers, dextran 70 and polyethylenglycol, for reducing adhesions after thyroidectomy in a rat model.Twenty-eight Winstar Albino rats that underwent right subtotal thyroidectomy were randomly assigned to three groups. One group received polyethylenglycol (PEG) n=10, and the other received Dextran 70 n=10, as anti-adhesive barriers. The third group was the control group n=8. At postoperative day 14, the rats were sacrified under general anesthesia, and the surgical fields were evaluated for the adhesion formation. The extent of the adhesion formation is scored from 0 (no adhesions9 to 2 (fibrous adhesions that required sharp dissection). Histopathologically, fibroblast, fibrosis, vascularization, fat necrosis, polymorphonuclear leukocytes, macrophage, lymphocyte, congestion, hemorrhage, edema, microorganism and foreign body reaction were examined.Two subjects in the control group, one in Dextran 70 and one in polyethylenglycol (PEG) group needed to be dissected sharply. Seven of 10 subjects in PEG group had no adhesions. There was significant difference between the PEG and control group (p=