Fare ovaryumunda poli (ADP-ribozil)asyon yolu
Poly (ADP-ribosyl)ation pathway in mice ovary
  1. Tez No: 204123
  2. Yazar: KANAT GÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN, DR. DENNY SAKKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Poli(ADP-ribozilas)yon işlemi, poli(ADP-riboz) polimerazlar (kısaca PARP) olarak bilinen bir enzim ailesi tarafından yürütülen translasyon sonrası protein değişimidir. Bu enzimler, bir dizi mono(ADP-ribozil) molekülünün ?akseptör? proteinlere taşınımını gerçekleştirir. PARP enzimlerinin çekirdekteki geniş dağılımının, bunların daha fazla kabul edilen DNA tamir aracısı olma rollerinin yanı sıra, gen ekspresyonunu yönlendirmesine de yol açabileceği öne sürülmüştür. Poli (ADP-riboz) sadece hücrenin yaşamsal ve programlı ölüm olaylarını düzenlemekle kalmaz aynı zamanda yeni PARP üyelerinin bulunmasına bağlı olarak artan sayıda diğer biyolojik işlevleri de düzenler. Bu işlevler transkripsiyonel düzenlenimi, hücre bölünmesi esnasında mitotik iğ şekillenmesi ve telomer kohezyonu, hücre içi beslenme ve enerji metabolizmasını içerir.Elde ettiğimiz sonuçlar, poli(ADP-ribozil)asyonun ve özellikle de PARP-1 enziminin oogenez ve folikülogenezde anahtar bir rol oynadığını ve gen ifadesini düzenlemede, DNA tamirinde ve apoptozisde ayırıcı bir role sahip olduklarını göstermektedir. Poli(ADP-ribozil)asyonun oogenez ve folikülogenezdeki yeni (keşfedilen) işlevi, DNA tamir aracılarının hücresel gelişim ve farklılaşmada oynadıkları (düşünülen) alternatif role ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poly (ADP-ribosyla)tion is a post-translational protein modification carried out by a family of enzymes referred to as poly(ADP-ribose) polymerases (PARPs). They catalyze successive transfer of several mono (ADP-ribosyl) molecules onto ?acceptor? proteins. It has been proposed that the broad nuclear distribution of PARPs may allow them to modulate gene expression in addition to their more accepted role as DNA repair mediators. Poly (ADP-ribose) regulates not only cell survival and cell-death programmes, but also an increasing number of other biological functions with which novel members of the PARP family have been associated. These functions include transcriptional regulation, telomere cohesion and mitotic spindle formation during cell division, intracellular trafficking and energy metabolism.Our results demonstrate that poly(ADP-ribosyl)ation, and in particular PARP-1, are key players in oogenesis and folliculogenesis and that they have a differential role in regulating gene expression, DNA repair and apoptosis. The novel function of poly(ADP-ribosyl)ation in oogenesis and folliculogenesis sheds light on the alternative role that DNA repair mediators may play in cellular development and differentiation.