Finansal krizlerde erken uyarı modelleri ve Türkiye uygulaması
Early warning models in financial crisis and Turkey application
- Tez No: 204265
- Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Finansal krizler iktisat literatüründe hem teorik hem de amprik alanda geniş yertutmaktadır. Fakat bu alaqnda halan çözüme kavuşturulmamış konular bulunmaktadır veher yeni kriz ortaya yeni sorular çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı dünyada yaşanmışolan finansal krizlerin ışığında Türkiye'de yaşanan Kasım 2000 krizinin erken uyarımodelleri ile önceden tahmin edilebilirliğinin analiz edilmesidir.Bu amaç doğrultusunda oluşturulan kuramsal çerçeve öncelikle finansal krizlere dairbir kavramsal açıklama niteliğinde olup; finansal kriz kavramı ve türleri, finansalkrizlerin temel göstergeleri ve nedenlerinin açıklanmasının ardından dünyada yaşanmıştüm krizler karşılaştırılmalı olarak ele alınmış ve çalışmanın uygulama kısmındaTürkiye'de yaşanan Kasım 2000 krizi tahmin modelleriyle analiz edilmiştir.Bu bağlamda oluşturulan erken uyarı modelleri Kasım 2000 krizini tahmin etmektebaşarı göstermiş ve bir ay gibi kısa bir süre önceden piyasada nakit sıkışıklığınınbaşlamasıyla birlikte parasal kriz ihtimalinin başgöstereceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial crisis possess a critical role both in the theory and empirical studies in theeconomic literature. Within this field, many issues are still under discussion and everynew crisis brings out new subjects to be discussed. The aim of this study is to examinethe explanatory capacity of emerged financial crisis within the light of the facts that areanalyze Turkey?s November 2000 crisis beforehand with using early warning models.Therefore, in the study the concept of financial crisis, types, roots, financial indicatorsand then all emerged economic crisis examined as comparatively and applicationcontains analyze of Turkey?s November 2000 crisis.Accordingly, constituted early warning models succeeded to estimate Turkey?sNovember 2000 crisis. These models emphasize that financial crisis can be estimatedbefore one month if there is liqudity shortage