Kağıdın, mürekkebin ve baskının kalitesine etki eden faktörler
- Tez No: 20466
- Danışmanlar: DR. AŞKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Matbaacılıkta bütün basılı ürünlerin hammaddesini, yüzde yüze yakın bir oranda kağıt ve mürekkep oluşturur.Dolayısıyla kağıt ve mürrekkep ara sındaki etkileşimin sıhatli gerçekleşmesi kaliteyi direkt etkileyen en önemli faktördür. Matbacı üstün nitelikli baskının gerçekleşmesinin kağıt ile mürekkep arasındaki özelliklerini bilerek etkileşimin kalite kontrolünü yapar. Kaliteli baskının gerçekleşmesi için uygun kağıt mürekkep çiftinin sap tanması kağıdın, pH'ı, nemi, emicilik, parlaklık özellikleri, mürekkebin yağ bazlı, solvent bazlı oluşu, vizkosite, yapışkanlık, dayanıklılık özelliklerinin bilinmesi ve kağıt mürekkep arasındaki ilişkinin kalite kontrolü matbaacı ta rafından yapılır. Mürekkebin ve kağıdın kalite kontrolü zaman zaman aynı anda yapılır. Baskı kalitesini ölçebilmek için gerekli bir alet yada birim yoktur. Ölçü lebilecek "Objektif* sayılan kalite unsurları çok azdır. Kalite konusunda her- kezin düşünce tarzı başkadır yani subjektifdir. Genellikle bir baskı işinin kalite ölçüsü ancak basılmış işin verilmiş ör neğine benzerlik derecesinden anlaşılır. Bu benzerlik derecesi çeşitli koşulla ra bağlıdır. Örneğin: ayar, renk tonu, keskinlik, ayırıcı çizgiler, pislik ve baş ka basit hataların makina operatörünün veya amirin ustalaşmış gözlerine bırakılırsa gözle kalite kontrolünden söz edilir. Gözle görünen bu kalite kont rolünden kesinlikle vaz geçilmez. Fakat onu olanaklar dahilinde yardımcı ölçme aletleriyle tamamlamak gerekir. Baskıcı kendi bulduğu kalite seviyesini baskının başından sonuna dek- korumaya çalışır. Ben tezimde kağıdın mürekkebin ve baskının kalitesine etki eden bu faktörleri açıklamaya çalışacağım. -I-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In printing industry, paper and ink is the most necessary raw materials for printed products. Therefore, a quality printing is achieved by skillful matching of paper and ink. Printer is responsible for inspection of constant harmony bekween pa per and in order to get a high quality printing. Paper and ink features such as pH level, humidity, absorbtivity, brigtness of paper and ink's being oil - base and solvent - base and viskosity, stickinees and resistancy are the ma in factor of quality printing besides the constant inspection of printer. The quality control of ink and paper sometimes are performed simulta- nously. There is no equipment or unit evaluation of printing quality. Quality elements which can be evaluated objectively are very few. In fact quality is subjective in printing. Usually, the quality of a printed matter is evaluated according to a given sample. The smilarity between the model matter and newly printed one consists of certain criteria. For exemple; if the mastered eyes of a machine operator or a chief inspect the setting, color tone, sharp ness, distinctive lines and dirt etc. this is called inspection by eyes. Inspecti on by eyes is a very inportant part of quality control in printing. However it necessary to perfect this procedure by auxilary measuring equipment as far as possible. Printer tries to keep the quality level he finds by himself up to the end of printing. I will try to explain these factors effecting the quality, of printing, paper and ink by this thesis. - 11