Türkiye'deki özel televizyon haberciliğnde iki farklı anlayış: Show tv - ntv örneği
- Tez No: 204934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
1990'da yayın hayatına başlayan özel televizyon kanalları, Türkiye'dekiyayıncılık anlayışına önemli değişiklikler getirmiştir. Türk izleyicisi 1993 yılı itibarı ile4'ü ulusal olmak üzere oldukça fazla sayıda televizyon kanalının yayınlarını almayabaşlamış ve günümüzde bu sayı bir hayli artmıştır.1990'ların ilk çeyreğinde, devlet tarafından kontrol edilen TRT'nin yayıntekeli ortadan kalkmıştır. 1968'den bu yana, Türk izleyicisi ülkedeki ve dünyadakigelişmeleri, TRT'nin haber pogramlarından takip etmek zorunda kalmıştır. Ancak, TRTyayıncılıkla ilgili genel yasalar, kendi iç tüzüğü ve yayın politikalarının etkisiyle protokolhaberciliği yapmaktan ileri gidememiş ve kendi sansür mekanizmasını işletmiştir. Diğeryandan, TRT ile karşılaştırıldığında, özel televizyon kanallarındaki haber anlayışıtamamen farklı bir gelişme göstermiştir.Bugün bir çok özel televizyon kanalı, TRT'de olduğu gibi, haberbültenlerini, en önemli programlar listesine koymaktadır. Haber bültenlerinin süresi halaartmaktadır. Hatta, sadece ?ciddi haberler? (hard news) veren özel televizyon kanallarıkurulmuştur. Her televizyon kanalı, benimsediği haber yayın politikasına göre, değişikhaber değeri kriterleri benimsemekte ve haber yayınlarını o çizgide devam ettirmektedir.Örneğin bazı kanallar insan ilgisi haberlerini, politika ve ekonomi haberlerine tercihetmektedirler.Ancak artan özel televizyon kanalıları, televiyon haber yayıncılığında farklıbilimciler153tartışmalara yol açmıştır. Kimi iletişim ülkemizde haberinmagazinelleştirildiğini iddia etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Starting in 1990, private television broadcasting has brought significantchanges to understanding of television broadcasting in Turkey. Turkish viewers had thechance of receiving broadcast from 4 national and many local television companies by1993 and today, there are many television companies. Increase in the number of televisioncompanies has meant variety of television news programs, through which differentapproaches to and understanding of domestic events and world affairs were represented tothe viewers.Monopoly of state run TRT on television news has vanished by oncomingprivate television companies in the first quarter of 1990s. For many years- since 1968-Turkish viewers had to follow TRT?s news broadcasts in order to be aware of domesticevents and the world affairs. However, TRT was -is also now- depended on protocoljournalism, which was resulting from its incorporation regulation, broadcasting principlesand essentials. It had its own censorship mechanism. On the other hand, the way ofcovering events were totally different in private television news programs when itcompared with TRT?s.Today, many private television companies in Turkey consider news bulletinand other news programs as one of their important duties in broadcating and the duriationof news bulletins is still increasing. Even many private broadcasting companies in thecountry established on purpose of broadcasting ?hard news.? Every private televisioncompany has its own news broadcasting policies and and take account different newsvalues. For example, some of them prefer human interest stories to politics and economicsrelated events or improvements.As the number of television companies increased, arguments among thescientists working in the area increased too. Many scholars claims that tabloid journalismis in rise in the country.