Desen dersinde, anatomik özelliklerin kavranabilmesi bağlamında üç boyutlu objelerin kullanılmasının önemi
The Importance of using three-dimension objects ın design lecture, in context of comprehensible anatomical charackteristicis
- Tez No: 205437
- Danışmanlar: DOÇ. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
viiÖZ[TİLKİ, Ramazan ]. [Desen Dersinde, Anatomik Özelliklerin KavranabilmesiBağlamında Üç Boyutlu Objelerin Kullanılmasının Önemi], [Yüksek LisansTezi], Samsun, [2007].Yapılan araştırmada sonucunda, desen dersinin plastik sanatlar eğitimibölümleri atölyelerinde önemli bir yere sahip olduğu, önemsendiği ve farklıyöntemlerle öğretildiği bulunmuştur.Atölye derslerinde desenin ele alınış biçimlerine verilen önemin nedeni,plastik sanatları oluşturan bölümlerin temelini oluşturuyor olmasıdır.Desen eğitiminin, çeşitli amaç ve ilkeler doğrultusunda nasılgerçekleştirileceği, diğer bir değişle nasıl öğretileceği sorusu, desen eğitimindeyöntem sorunu da ortaya koymaktadır. Bu sorun ve çözümü, alanın özelliğibakımından oldukça zorludur. Bir tasarımın, bir nesnenin, bir konunun görselelemanlarının betimlenmesi belirli disiplinlerin gerçekleştirilmesi, belirlenenyöntemlerin öğrenci üzerinde uygulanması ile elde edilebilir.Görsel elemanların betimlenmesi, planlanan hedefe ulaşması için desençizim aşamasında uygulanan yöntem ve teknikler belirleyici etken olmaktadırÜç boyutlu geometrik nesnelerin kullanımına yönelik yapılan desençalışmalarında, yüzeylerin kullanımı, tespiti desen ve resim alanlarının veya resimalanında yer alacak öğelerin, hem birbiri ile hem de desenin kendi alanı ileilişkilerinin düzenlenmesi önemli aşamalarından biridir. Bu nedenle, desen çizimalanının amaca göre bölünmesi, kullanılan üç boyutlu objenin anatomiközelliklerini oluşturan yüzeylerin nerelere yerleştirileceğinin tasarlanması,planlanması bu yöntemle sağlanabilir.Anahtar Sözcükler ( Desen, Anatomi, Obje, Önem, Özellik )________________________________________________________________________
Özet (Çeviri)
viiiABSTRACT[TİLKİ, Ramazan ]. [The Importance Of Using Three-Dimension Objects InDesign Lecture, In Context Of Comprehensible AnatomicalCharacteristicis], [Master?s Thesis], Samsun, [2007].As a result of the study that the desing course has an important andremarkable place in the workshops of the departments of plastic arts, and that ithas been taught through different methods has been known.The reason why a lot of importance is given to the desing course in theworkshops is that its having formed the basis of the departments forming all theplastic arts.The question of how the desing training will be taught in the framework ofvarious goals and principles constitutes the problem of desing trainingapporaches.This problem and its solution is so diffucult in terms of the characteristicsof this field. The visual description of a desing, of an object or of a topic, therealization of certain disciplines can best be obtained by practicing the apparentmethods on students.The description of the visual elements, in order to reach the planned goal,the method practiced during the desing drawing, tactics and other approaches haveall been effective.During the desing studies carried out towards the using of theredimensional geometric objects, the usage of the surfaces, the relationship betweenthe desing and picture fields or all the elements which will take part in all thepicture fields is one of the important stage in the arrangement of relations of thedesing itself and all the other element with each other. As a result, the separationof desing drawing field according to the goals, the desingning and planning of theanatomic characteristics of the there dimensioned objects used can best beobtained in this method.