Altıntaş (Kütahya) ilçe merkezinin coğrafi etüdü
The gteographical examination of the town Altıntaş (Kütahya)
- Tez No: 205636
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BASİM SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Altıntaş ilçe merkezi, Ege Bölgesi'nin ç Batı Anadolu Bölümü'nde yeralmaktadır. nceleme alanında Paleozoik, Neojen ve Kuaterner serileriyüzeylenmektedir. Araştırma sahası çok farklı jeomorfolojik birimleri barındırmaz.Deniz seviyesinden yüksekliği 1025 m.dir. Araştırma sahası Karasal iklim özelliğigösterir.Araştırma sahasının tarihçesi oldukça eskilere dayanır. M.Ö 4000 -3000yıllarında yerleşmeye açılmıştır. Selçuklu Devleti zamanında Türk egemenliğinegirmiştir. Altıntaş ilçe merkezi az nüfuslu bir ilçedir ve nüfusunu geliştirememiştir. Hergeçen gün dışarıya göç vererek nüfusu azalmaktadır. ilçe merkezini 5 mahalleoluşturmaktadır.nceleme alanında modern sanayi fazla gelişmemiştir. Hizmet sektörü sahanınen önemli ekonomik faaliyet kolunu oluşturur. Sahada perakende ticaret ön plandadır.nceleme alanında sadece karayolu ulaşımı mevcuttur. Var olan turizm ve yeraltıkaynaklarının değerlendirilmesi sahaya canlılık getirecektir.Yapılan çalışma ile Altıntaş ilçe merkezinin Fiziki Coğrafya ile Beşeri veEkonomik Coğrafya özellikleri ortaya konularak sorunların tespiti ve çözüm önerileriverilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The centrum of the town, Altıntaş, is located in the inner Western part ofAnatolia in the Aegeon Region.The series of Paleozik, Neojen and Kuaterner aresurfaced in the research area.The research area doesn?t contain much differentgeomorphological units.Its altitude above the sea level is 1025 m.Its research areashows continental climate.The history of research are has long past time.It was opened its gates tosettlement in 4000-3000 B.C.It came under the control of Turks during the SelçukluState of Turkey.The centrum of the town,Altıntaş,has low population and hasn?tdeveloped its population.The population is getting less day by day by immigrating toother cities.There are 5 quarters which forms the centrum of the town.The modern industry hasn?t developed much in the research area.Theemployment sector forms the most important economic active branch.Retail trade is themost important part in the area.There is just a highway in the research area .Improvingtourism and underground source in existence will revive the area.With this master thesis,we tried to explain the demographic and economicspecialities of Altıntaş and to show solutions to the problems of Altıntaş.