Türkiye'de fikri haklar ve markaların Ceza Hukuku bakımından korunması
Protection of intellectual property and trademarks ratione the Criminal Law in Turkey
  1. Tez No: 205990
  2. Yazar: BEKİR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezimizde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş süreci içerisinde hukukialtyapı ve mevzuatını Avrupa Birliği'ne ve diğer uluslararası anlaşmalar çerçevesineuyumlaştırma sürecinde Fikir ve Sanat Eserleri ile Markalar Hukuku açısındanöncelikle tarihsel gelişim, kavramsal nitelendirme ve uluslararası anlaşmalaradeğinilmiş, akabinde anılan konularda düzenleme yapan 4630 ve 4128 sayılıkanunlar irdelenerek ceza hukuku açısından suç olarak kabul edilen eylemleranlatılmış ve somut yargılamalara ilişkin yerel mahkeme ve Yargıtay içtihatlarınadeğinilerek uygulamada karşılaşılan sorunlara ilişkin mütevazi çözüm önerilerisunulmuştur. Çalışmada sonuç olarak, kanunda suç sayılan eylemlerin sübutaerebilmesi için, gereken maddi vakıa ve unsurlar, yaşanmış olaylar çerçevesindeörneklenmiş, kanunun yargılamada dava şartı olarak öngördüğü şikayet hakkınınderdest davayı nasıl etkilemesi gerektiğine değinilmiş, 0 3.10.2003 tarih ve 4709sayılı kanun ile Anayasa'da ?hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğüyerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz? hükmüyle ekonomiksuça, ekonomik ceza öngörüsü ile yapılan değişikliğin 4630 ve 4128 sayılı kanunkapsamında getirilen hükümleri kapsayıp kapsamaması gerektiği yorumlanmış veYargıtay'ın bakış açısı yansıtılmıştır. Ele alınan konunun ve uygulamanın yeniolması ve konuya ilişkin çok az sayıda eser olması dikkate alındığında, bu tez ileFikir ve Sanat Eserleri ile Markalar açısından cezai yargılamada derli, toplu bir esersunularak bu alandaki boşluğu doldurmaya katkıda bulunmak amaçlanmıştır.,
Özet (Çeviri)
In the processof Turkey?s attendance to Europan Union and in the process ofthe adaption of legal sturcture and subjects under discussion , in terms of artproducts and brands laws, historical development, stuctural describing andinternational treatments were emphasized.Later on, by investigating 4630 and 4128 laws, the events, that are regardedas crimes have been told according to the crime law, and the principals of local courtwere emphasized then modest solution have been offered.Thus, the events which are regarded as crime have been examplified in termsof concrete and lived events in order to arrive a conclusion. In additon how thecomplain right thatthat the law considers as trial condition, affects the trial and withthe 03.102001-4709 law in constitution the statement : ?Noone?s freedom can beobtained because of not fulfilling the religious duties? whether the charge resultedfrom statement ? economical punishment to economical crime whitinthe 4630 and4128 laws? include the verdicts or not has been indicated and the point of view ofsureme court has been presented. With this thesis as the topic is new and workpractise isn?t completely set up and since the sources about the topic are so few, anew work has been presented at the same time. It was aimed to make contributions tothe fields of idea and art products.