Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli devlet memurlarının disiplin işlemleri
Discipline law of civil servants that are employed in the Turkish Armed Forces
- Tez No: 206663
- Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hazırlayan: Mehmet ALPÖZETTÜRK S LAHLI KUVVETLER NDE GÖREVL DEVLET MEMURLARININ D S PL NŞLEMLERTürk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Devlet memurlarının memurlar hakkındakitemel Kanun olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olmaları genel kural isede; askerlik hizmetinin nitelik ve gereklilikleri nedeniyle, istisnai yasal düzenlemelerle,disiplin işlemleri yönünden hem 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki disiplinkurallarına hem de belirli yasal koşullarla askeri disiplin hukukuna tabi olmalarısağlanmıştır.Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Devlet memurlarının hangi yasal koşullargerçekleştiğinde askeri disiplin hukukuna tabi olacaklarının tespiti ilgililerin hukuksaldurumu açısından büyük önem taşıyan ve oldukça karmaşık bir konudur. Buçalışmayla, ilgili yasal düzenlemeler ve yargı kararları ışığında bu konununaydınlatılması, ayrıca gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda gerekse askeridisiplin hukukuna ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemelere göre Türk SilahlıKuvvetlerinde görevli Devlet memurlarına uygulanabilecek disiplin işlemlerininaçıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hazırlayan: Mehmet ALPABSTRACTD SC PL NE LAW OF CIVIL SERVANTS THAT ARE EMPLOYED N THETURKISH ARMED FORCESCivil Servants that are employed in the Turkish Armed Forces are mainlysubject to the discipline provisions of Article 657. But, because of characteristics andnecessities of military service, they are also subject to military discipline law in certainlegal conditions.The subject that in which legal conditions Civil Servants that are employed inthe Turkish Armed Forces will be subject to military discipline law is too important andcomplicated. In this report, based on the related legislation and court decisions, it isaimed to explain this subject in detail.