Güzel sanatlar lisesine yeni başlayan piyano öğrencilerinin biyolojik ,psikolojik ve müzikal yönden incelenmesi
Examining the piano students trained in fine arts high school in bological,psychological,musical ways
  1. Tez No: 206704
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanat eğitimi uzun bir yoldur. Zaman ister. AGSL'lerde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin ileri yaşlarda özellikle ilköğretim 8. sınıf sonrası piyano eğitimine başlamaları ve ergenlik dönemi özelliklerinin tümünü yapılarında barındırmaları nedeniyle bu öğrencilerimizde piyano eğitimi çok hassas ve ciddi bir konu olarak birçok güçlüğü bünyesinde barındırarak karşımıza çıkmaktadır. Fizyolojik, psikolojik ve müzikal gelişimin şekillendiği bu devrede piyano eğitimi öğretmenleri de belli sıkıntılar yaşatmaktadır. Öğrencilerin fizyolojik , biyolojik ve psikolojik gelişim sürecinde olmaları ve ergenlik döneminin en belirgin özelliklerinden olan otorite ve çalışma disiplinine direnme özellikleri, yine ergenlik dönemi özelliklerine bağlı olarak dikkat dağınıklığı gibi faktörler, öğrencinin çalgıya dair hazır bulunuşluğu, müziksel işitme yeteneğinin seviyesi, teknik ve doğru yönlendirilmesi, çeşitli kalıtsal ve anatomik el , kol kusurları bedensel duruş engelleri (Postür) , bel, boyun ve sırt ağrısı rahatsızlıkları gibi faktörler ise karşımıza alt problemler olarak çıkmaktadır. ? AGSL'lerde öğrencilerin piyano eğitimi sırasında biyolojik, psikolojik ve müzikal yönden incelenmesi ve karşılaştıkları güçlükler nelerdir? sorusunun cevabını ararken piyano eğitiminde hiçbir ayrıntının göz ardı edilmemesi ve her öğrencinin kendi içinde ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği, her öğrencinin farklı özellikleri olduğu göz önünde bulundurulması gerektiği, aile , arkadaş ve çevre etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin psikolojik ,müzikal gelişmelerinde ailenin önemi büyüktür. Huzurlu mutlu bir aile ortamında büyümüş ve büyümekte olan öğrencinin gelişimi ile , huzursuz problemli aile hayatı olan öğrenciye göre çok farklıdır.Aynı zamanda çevre ve arkadaş ortamı ve arkadaş seçiminin etkileri görülmektedir.Ayrıca görme bozuklukları öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Öğrenci karşısındaki notayı ayırt etmede zorlandığında çalgı performansı düştüğü gibi bu durum psikolojik gerginliklere neden olur.
Özet (Çeviri)
Art education is a very long way. It takes time. Because the students trained and educated in Fine Arts High School especially start piano training after 8th class and also have all kinds of hebetic features, piano education is a very sensitive and serious issue and also includes many difficulties. The piano teachers have some difficulties in this period which physiological, psychological and musical development takes on a shape. As the students are in the process of physiological, biological and psychological development, and contravening the authorithy and study discipline which are the clearest features of the puberty and some features such as lack of attention related to the puberty, readiness of the student, the level of the capability of musical hearing, and also directing technically and correctly, some hereditable and anatomical hand and arm defects; posture defect; waist, neck and back ache are some sub problems. While we are searching the answer of the question ?Examining the students in Fine Arts High School in physiological, psychological and musical during the piano training and what the difficulties are that they meet? , we find that all details should be considered such as every student should be evaluated in herself/himself, every student has different personal characteristics, and also his /her family, firends and neighbourhood have some effects on him/her. The family has an important role in the psychological and musical development of the students. The development of a student grown up in a peaceful and happy family is more different than the one grown up in a troubled and unhappy family. At the same time the neigbourhood and the friends can affect the students. Besides sight defects affect the success of the student. When the student has difficulty in reading a musical note, his /her instrument performance decreases and this sutiation can also cause psychological tensions.