Sporcu performansını geliştirmede ergonominin rolü ve etkileri (Güç geliştirici örnek bir alet uygulaması)
  1. Tez No: 20740
  2. Yazar: HASAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİD ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
194 ÖZET Performansın, her dal ve teknikte kullanılan kavram olarak sporda da yeri vardır. Bunun arttırılması için kullanılan klasik usul ve metadlara artık ergonomik ve çevresel faktörlerin ilave edilmesi bir zorunluluktur. Spor sadece sporcuların uğraşı değil, disiplinler arası bir bilim dalı oluşu itibariyle, her zaman araştırılma yapılmaya hazır ve layık bir bilimdir. Bu itibarla önce beynelmilel sporcularla ilgili bir anket uygulaması, sonra da örnek bir kondisyon aleti geliştirilmesi yoluna gidilmek suretiyle mesele, teorik planların uygulama alanına çekilmiş; hangi alet, usul, metod ve tekniklerin sporcu performansı ve verimliliğini geliştireceği, zaman ve mekandan nasıl istifade edilebileceği hususunda yeni yaklaşımları ulaşılmıştır. Yapılan deneyler, ergonomik ortamda antrenman yapan sporcuların daha etkin ve etkili olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Fizyolojik olarak sporcuların 14-19 yaş grupları arasında (Adenosan devrede) kaslarının geliştiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ergonominin teorik ve genel prensiplerinden faydalanılarak yürütülen eldeki proje ve onun ürünü olan, güç geliştirme aleti de bu ve benzeri bilgilerden faydalanılarak yapılmıştır. Benzer kapasite ve yaştaki sporculara uygulanan parametrik ölçümlerin öç ay gibi kısa bir zaman sonra %95'lik artışlar gösterdiği belirlenmiştir. Spor her yaş ve cinsiyeti, her meslek ve gelir grubunu, neredeyse her bilim dalı ve disiplini ilgilendiren, her zaman, her yerde, herkese faydalı olan bir uğraş ise, buna daha bilimsel yaklaşmak, seçkin sporcular yetiştirmek ve yeni rekorlara ulaşmak için, farklı bakış açılarına sahip olmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
195 - SUMMARY Like in everything, performance is a technical concept use in every branch of sports. Environmental and ergonomic factors must be added now to classical procedures and methods to increase this fact. Sports is not an activity used only by sportsmen but a branch of science of inter discipline. Accordingly it is an activity well worth of research. Therefore, primarily an inquiry must be started about international sportsmen and later a condition device must be developed and later theoretical plans must be applied and find out which device, procedure or method and technics will increase the per formance of sportsman and how to take advantage of time and place. The experiments found out that sportsmen who continue their training in ergonomic atmosphere are more efficient and active. Phsiologically, it is proved scientifically that the muscles of the sportsmen are developed between the ages of U - 19 (adolescent). The power development device and others have been made and advanced under the theoretical and general principles of ergonomy. Parametric measurements applied to sportsmen of similar capacity and age show 95% advancement within a short time of three months.- 196 - Sports is an activity concerning every age, sex, profession and income group and practically, every scientific branch and discipline. It can be performed at anything, anytime and place and by anybody. Therefore it must be approached with a scientific point of view. This subject must be treated with more care if we want to raise perfect sportsmen who will achieve new records.