Modernleşen toplumda kadın-erkek imgesinin sinemaya yansımasına bir örnek Federico Fellini
An example for the reflection of woman man image on cinema in modernizing society: Federico Fellini
  1. Tez No: 207625
  2. Yazar: EMRE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İtalyan sinemasının usta yönetmeni Federico Fellini 1950-1990 yılları arasında film çekmiş vedünya sinemasına çok sayıda eser kazandırmıştır. 40 yıllık sinema serüveni içinde Fellini'ninfilmlerinde kullandığı kadın ve erkek imgesi dikkat çekmiştir. İlkçağlardan beri sanattagörülen bu imge, toplumsal gelişmelerle birlikte, yönetmenin sinemasına farklı bir açıdanyansır. Bu çalışmada Fellini'nin filmlerinde yer almış oyunculardan yönetmenin hayathikayesine, film analizlerinden müziklerine kadar ustanın sineması incelenmiştir. Ayrıcasinema-modernizm ilişkisi ve Akdeniz toplumundaki kadın-erkek imgesi de yer verilmiştir.Böylece Fellini sinemasıyla Akdeniz toplumunun karakteristik özelliklerinin bağlantısı ortayakonulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Federico Fellini, who has directed lots of films for worlds cinema sector from 1950 to 1990 isone of the most important directors of Italian cinema. In his forty-year cinema adventure, hestressed man and woman images in his films. This image, which has been seen in art sinceantiquity, has reflected to Fellini?s cinema from a different point of view due to changes insociety. In this work, i try to shed light on Fellini?s works by analyzing the artists and actors,Fellini?s life story, films themes and soundtrack?s, Besides, I examine relationship betweencinema and modernizm and also men and women relatitionship in Mediterranean society.Thus I try to demonstrate characteristic connection between Mediterranean society andcinema.