Temiz fıtrat ve olumsuz eğilimler karşısında insan
Man before his pure genesis and negati ve tendencies
- Tez No: 208122
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
nsan, varlıkların en mükemmelidir. Onun yaratılısta, fıtraten bazı özelliklerin sahibi oldugu, bunların zamanla gelismesini ve olgunlasmasını tamamladıgı, bilinen gerçeklerdendir. Bu çalısmada, Kur'an'da geçen ?fıtrat? kavramı üzerinde durulmus; fıtratın lugat ve ıstılah manaları genis bir sekilde izah edilmeye çalısılmıstır. Çalısmanın birinci bölümünde, fıtratın dini, ve insani boyutu, ayetler ısıgında izah edilmis, hadislerdeki fıtrat kavramı, bilhassa çocuklar açısından degerlendirilmistir. slam, yaratılısta insanın özünde gizli olan cevherleri ortaya çıkarmak, onları gelistirmek ve mükemmele ulastırmayı hedeflemektedir. nsanın yaratılısı diger varlıklardan tamamen farklıdır. Çünkü, insan dısında hiçbir yaratıga, sorumluluk yüklenmez. Çalısmanın ikinci bölümünde, Kur'an'ın isaret ettigi, insana ait psikolojik olumsuz egilimler anlatılmıstır. Üçüncü bölümde ise; temiz fıtrat ile olumsuz egilimlerin karsılastırılması yapılmıstır. nsanın temiz fıtratı, olumsuz egilimlerin tesiriyle zamanla bozulabilmektedir. Allah insanı, hayra da serre de meyyal yaratmıstır. Allah'ın lütfu ile hayır yönü daha agır basmaktadır. mtihan için yaratıldıgımızın suurunda olmak, Allah'ın yarattıgı, yasattıgı her seyde bir hikmet aramak, hayatı anlamlandırmak demektir. Hayatını bu sekilde anlamlandıran insan ise, fıtratın özündeki safiyeti yakalamıs, mutlulugu elde etmistir
Özet (Çeviri)
Man is the most excellent form of the entities. That he has some features by genesis and that these features complete their development and maturation in the course of the time are the generally known facts. In this study, concept of genesis which is provided in Quran is discussed and its denotations and connotations are tried to be explained in detail. In the first section of the study, religious and humane dimensions of genesis are described and the concept of genesis in the hadiths is evaluated especially in terms of children. Islam aims to uncover the essences which are hidden inside the man by genesis, improve them and make them excellent. Creation of the man is very different from the others because no responsibility is imposed upon any other entity apart from man. In the second section of the study, psychological negative tendencies pertaining to man are discussed which Quran points out. In the third section of the study, comparison of the pure genesis and negative tendencies is made. Pure genesis of man may degenerate under the influence of the negative tendencies. Allah created the man who has a tendency towards both the good and the evil. By the beneficence of Allah, his good side dominates the evil side. Being aware of the fact that we are created to be tested and looking for the divine wisdom in anything which is created and kept alive by Allah mean making the life meaningful. The man who makes the life meaningful in this way will reach the purity in the essence of the genesis and attain bliss.