Korku sinemasında çocuk imgesi ve 'The Ring', halka filminin çözümlemesi
Child image in horror movie and analyse of 'The Ring' movie
  1. Tez No: 208667
  2. Yazar: GAMZE NİL ARKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Korku, tüm insanı duygular gibi en temel heyecanlar arasındadır. Korku, bir tehlike tehdidiyle, tehlikenin tanınmasıyla ilgilidir. Korku, insanın yok edilme, zarara ugrama endisesinden kaynaklanır. Bazı korkular, kisilerin içine yıllar öncesinden yerlesir. Herkes bir seylerden korkar. Kisiler, ölümden, issiz kalmaktan, aç kalmaktan korkarlar. Korkular, dogal ve dogaüstü olmak üzere ikiye ayrılır. Dogal korkular, çocukluk korkuları, karanlıktan, katillerden, hırsızlardan, ölümden korkmak gibi korkulardır. Dogaüstü korkular ise, ölümle ilgili seylerdir. Ölümden, cesetten, ölülerin geri döneceginden korkmak gibi. Korku türünün sinemaya ilk girisiyle ilgili iki farklı görüs vardır. Biri; Lumiere Kardeslerin 1845 yılında çektigi ?Trenin Gara Girisi? dir, digeri de George Melies'nin 1846 yılında çektigi ?Seytanın Satosu? adlı filmidir. Korku sineması, sinemanın en popüler türlerinden biridir. nsanlar korkacaklarını bildikleri halde korku filmlerine gitmeyi severler. Bunun en temel nedenlerinden biri de; kisilerin kendi içlerinde bastırdıkları saldırganlık duygularını o sekilde tatmin ettigkleridir. Korku sineması, zamanla bazı alttürlere ayrılmıstır. Bunlar; Vampir ve zombi filmleri, Frankenstein filmleri, yaratık filmleri, bilimkurgu filmleri, slasher filmleri, polisiye gerilim ve dogaüstü polisiye filmler, perili evler, Uzakdogu korku sinemasıdır. Toplumların ilerlemesiyle, insanlar bazı seylere karsı duyarsızlasmıstır. Bunların basında da siddet gelir. Gerek siddete filmlerde çok yer verilmesi, gerekse televizyonlarda, haber bültenlerinde siddet içeren haberlere çok yer verilmesi nedeniyle bu tür seyler insanları çok etkilememektedir. Bu durum da korku sinemasının yeni imgeler aramasına neden olmustur. nsanları daha fazla korkutmak ve etkilemek için. Uzakdogu sineması sayesinde de Hollywood, korku sinemasına çocuk imgesini sokmustur. Aynı zamanda gelisen teknolojiyle birlikte, ses ve görüntü efektleri de sinemaya oldukça fazla katkı saglamıs ve filmlerin zayıf konuları bu tür efektlerle bastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fear is one of the human excitements. Fear is about a danger. Source of fear is, human?s anxiety of destruction and sustaining a loss. Certain fears accomodate many years ago. Everyone is afraid of anything. People can afraid of losing their job, death. Fears can be separated in two parts; natural fears and supernatural fears. Natural fears are; childhood fears, fear of darkness, thieves, murderers and death. Supernatural fears are all about death. For example, zombies or corpse. About horror films? coming into cinema, there are two different kinds of vision. One of them is; the first horror movie is Lumiere Brothers? éTrain?s Enterence To The Station?, 1845, other is; George Melies? ?The Castle Of The Devil?, 1846. horror movie is one of the most popüler genre in cinema. Altough people know they will scare, they like going to horror films. One of the most basic reason is; people satisfy their inner aggressiveness and emphasis.horror movie, break down subgenres in the length of time. These are; vampire and zombie films, Frankenstein movies, creature movies, science fiction-horror movies, slasher movies, detective suspencer and supernatural detective movies, haunted houses and Far East horror cinema. People became insensitive with developing of societies. In movies there is a lot of emphasis. Also there is emphasis in television news and because of this people became ıntensitive and these terrible visions don?t effect people anymore. This situation caused horror movie to search new images to scare people. Because people don?t be scared of mummies, creatures or vampires. So Hollywood coppied from Far East Cinema and child image came into Hollywood cinema. People get scared of child image because nobody expects a bad thing, an evil thing from a child and when people see the bad child they get scared. With the development of techniques, the audio visual effects started to be used by producers and these techniques also scare people more than movies? themes.