Katma değer vergisi'nde ihracat istisnası ve iade müessesesi
Export exemption in vat(value-added tax) and tax rebates on exports.
  1. Tez No: 208672
  2. Yazar: GÖKHAN TOKAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
hraç konusu teslime ait islemlerde KDV'nin hesaplanmaması ve ihraç edilen mallarla ilgili olan yüklenilmis KDV'lerin ihracatçıya iadesi gibi düzenlemelerin yapılması suretiyle ihraç konusu islemin KDV'den tümüyle arındırılmasını yani tam istisna uygulamasını saglayacak hükümlere KDV kanunumuzda yer verilmistir. Zira ihracat islemlerinin KDV'den istisna olması ve bu malların, uluslar arası pazarlarda rekabet sansının artması için vergi yükü tasımaması kaçınılmaz bir gerekliliktir. KDV'de ihracat istisnası ve iade müessesesi'nin ülkemizde isleyisi de, çalısmamızın konusunu olusturmakta ve bu konudaki gerekliligin ülkemizde nasıl yerine getirildigi üzerinde durulmaktadır. Sekiz bölümden olusan çalısmamızda; KDV kanumuzda belirtilen ?Mal ve Hizmet hracatı, Türkiye'de kamet Etmeyenlere Yapılan Mal Teslimleri ve hraç Kaydıyla Teslimlerede stisna? konuları açıklanmıstır. Çalısmamızın en önemli kısmını ise; istisnanın nasıl gerçeklestirilecegine ve iade tutarlarının nasıl hesaplanacagına dair usul ve esasların açıklandıgı yedinci bölüm olusturmaktadır. Bununla birlikte çalısmamızın son bölümünde istisnaya iliskin bir örnek uygulamaya da yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In Turkish V.A.T. Law, there are provisions of Exemptions With Credit Implementation which means totally deduction of the subject of export transactions from V.A.T. In this frame there are regulations such as no calculation output VAT for transactions related to the exported goods of taxpayer, refundation of input VAT to exporters shown on invoices related to the exportation of goods exempted from the tax which cannot be deducted. The exemption for exportation is also an unavoidable requirement if these goods and services are not wanted to carry such a tax burden in today?s rising competitive international markets. Export Exemption on VAT and Tax Rebate Procedure in Turkey is the main subject of this study and how the necessities of told subject are being applied in Turkey is also focused on. The subjects of ` Goods and Services Exportation, Deliveries to Non-resident Real Persons and Finished Product Deliveries of Manufacturing Companies Destined for Exportation? under the exportation exemption of VAT Law are explained in this study consisting 8 stages. The most important part is the seventh stage where the methods and the ways are explained including how exemptions will be realized and how the refund amounts will be accounted. Therewithal, a sample application of exemption is given in the last stage.